Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedimle Yolculuk, Kedilerle Yolculuk Yapmak

Kedinizle yolculuğa çıkmadan önce, aşağıdaki malzemeleri arabanıza yüklemiş olun;

 • Kolay temizlenir bir altlığı olan ve iyi hava atan bir kedi taşıma kutusu.
  Şişe suyu ve dökülmez bir su kabı
  Kuru mama, küçük bir mama kabı ve ödüller
  Kedinizin sevdiği oyuncakları
  Rahat, tanıdık bir battaniye B
  Bir kayış, yedek bir tasma ve ulaşılabilir bir telefon numarası içeren künyeler
  Kedi ilkyardım çantası
  Yolculuk için kum kutusu, kedi kumu ve temizlik malzemeleri
  Bitkisel bazlı, reçetesiz bir yatıştırıcı ilaç
  Kaybolması olasılığına karşı kedinizin bir fotoğrafı
  Kedinizin sağlık kayıtları
  Kâğıt havlu ve naylon torba
  Pansiyona Bırakmalı mı, Bırakmamalı mı?

Önümüzdeki yaz ailece üç haftalık bir Avrupa tatiline çık I mayı planlıyoruz. Bu tatile eşim ve çocuklarımın yanı sıra annem ve babam da katılacak. Hepimiz bu yolculuğu heyecanla bekliyoruz, ama iki kedimizi pansiyona bırakmakla evde onlara bakacak birini tutmak arasında kararsız kaldık. Hep birlikte gideceğimiz için, geride kedilere bakacak birisi kalmamış olacak. Her iki seçenek de oldukça pahalı, ama tatilde kedilerimiz için meraklanmak istemiyoruz. Bonnie ve Clyde, birbirlerine çok bağlı, dört yaşlarında iki kardeş kedi. Evin içinde yaşıyorlar ve daha önce annemlerin evine yaptığımız hafta sonu ziyaretlerinde fazla sorun çıkarmadan bizimle birlikte yolculuk yaptılar. Acaba hangi seçenek kedilerimiz için daha uygun olur?

Evinden ayrı kalmaktan hoşlanacak bir kedi bulmak pek mümkün değildir. Kediler evlerine yürekten bağlıdır. Eğer insan olsalardı, bazı kedilere agorafobik damgası vurulurdu. Kedileriniz muhtemelen evlerinde kalmayı tercih edecekleri için, onlara bir bakıcı tutmayı düşünmeniz kesinlikle iyi olur. Bunun başlıca avantajı, kedilerinizin alıştıkları huzurlu ortamdan ayrılmak zorunda kalmayacak oluşlarıdır. Her ne kadar sizin yokluğunuz normal rutinlerini bir derece aksatacak olsa da, alışık oldukları kokularla çevrelenmiş olmak ve kendi yaşam alanlarında bulunmak onları avutacaktır.

Hayvan otelleri gibi hayvan bakıcılığı da son zamanlarda patlama yapmış bir sektördür. Size, lisanslı profesyonel bakıcılarla görüşmeler yapmanızı tavsiye ederim. Ev hayvanı bakıcıları, kedinizi beslemek, gerekiyorsa ilaçlarını vermek ve kum kutularını temizlemek için eğitilmiştir. Ayrıca, eğer isterseniz bitkilerinizi sulayabilir, kapı ve pencereleri kontrol edebilir ve hatta çöpü dışarı çıkarabilirler.
Bu işin olumsuz yanı, ev hayvanı bakıcılarının yoğun bir programı olmasıdır. Bakıcılar genel olarak, evinize günde bir ya da iki kez uğrayabilirler. Eğer Bonnie ve Clyde herhangi bir sağlık sorunu yaşar ya da başlarına bir kaza gelirse, birisi gelip de duruma el koyuncaya kadar aradan 24 saat geçebilir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Eğer şanslıysanız ve yokluğunuzda kedinize bakmaya razı olacak güvenilir bir dostunuz, akrabanız ya da komşunuz varsa, bu da bir seçenek olabilir. Üniversite öğrencilerinden ya da hayvan bakıcısı olarak BİLİYOR MUYDUNUZ?    profesyonel eğitim almamış başka kişiler
Kedi mırıltısının titreşim    den yardım almanızı ise pek tavsiye etmem. kotu niyetli olduklarından değil, kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olmadıklarından kedilerinizin ihtiyaçlarına gereken önceliği veremeyebilirler. Kedilerinizin bakımıyla ve beklenmedik bir sağlık sorununda yapılması gerekenlerle ilgili bilgileri yazılı bir liste halinde bakıcınıza teslim etmeyi unutmayın.

Şimdi de pansiyon seçeneği üzerinde duralım. Klasik seçenek olan veteriner kliniklerindeki pansiyon hizmetlerinin yanı sıra, son zamanlarda, kedinizin rahatı için her şeyin düşünüldüğü özel kedi pansiyonları da giderek yaygınlaşmaktadır. Bunlann bazıları, televizyon, müzik yayını, yumuşak yataklar, tırmalama tahtaları, cam kenarı tünekleri ve kedileri mutlu edecek başka şeylerle adeta bir kedi cenneti gibi döşenmiştir. En son sayımda, Amerika Birleşik Devletleri ndeki kedi pansiyonlarının sayısı dokuz binin üzerinde çıkmıştır ve gerek yolculuk eden, gerekse kedilerinin rahatı için ciddi paraları gözden çıkarmaya hazır olan insan sayısındaki artışla birlikte, bu rakam da giderek büyümektedir.

Eğer Bonnie ve Clyde’ı bir pansiyona bırakmaya karar verirseniz, sadece kedileri kabul eden bir pansiyon bulmaya çalışınözellikle de, kedileriniz daha önce köpeklerle pek sıkı fıkı olmadıysa. Havlama, sızlanma ve uluma seslerinin olmadığı, yalnızca kedilerin bulunduğu bir ortam onlara kendilerini daha rahat hissettirir. Yer ayırtmadan önce, ilanlara ya da pansiyon görevlilerinin telefonda ver
eliği bilgilere güvenmek yerine, ilgilendiğiniz pansiyonu mutlaka yerinde ziyaret edin.

Pansiyonu görmeye gittiğinizde, görevlilerin oradaki misafir kedilerle nasıl iletişim kurduğuna dikkat edin. Eğer kedilerinize sevgiyle davranacak ve onlara isimleriyle seslenecek “kedici” insanlar değillerse, kesinlikle başka bir yer arayın. Kedi başına düşen görevli sayısını, pansiyonda 24 saat boyunca bir görevli bulunup bulunmadığını ve acil sağlık sorunlarına müdahale etmesi için bir veteriner çalıştırıp çalıştırmadıklarını öğrenin. Pansiyonun içi temiz olmalı ve burnunuza kötü kokular çarpmamalıdır. Pansiyonda misafir edilen kedilere dikkatlice bakın ve hallerinden hoşnut görünüp görünmediklerine karar verin. Eğer korkmuş ya da gergin görünüyorlarsa, başka bir yer arayın. Küçücük kafeslere tıkılıyorlarsa, o pansiyonu eleyin. Ayrıca, Bonnie ve Clyde ın aynı bölmede konuk edilmeleri için talepte bulunmayı unutmayın. Kedileriniz birbirine düşkün olduğuna göre, bir arada kalmaları, evlerinden uzakta olmanın stresini azaltacaktır.

Yolculuğa çıkmanıza daha birkaç ay olduğuna göre, size, Bonnie ve Clyde’ı deneme olarak bir iki geceliğine pansiyonda bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer onları almaya gittiğinizde kedilerinizi aşırı strese girmiş bulursanız, ne kadar konforlu olursa olsun, pansiyon yaşantısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu