Genel Kültür

Şifalı Taşlar Sosyeteye Takı Oldu!

Son zamanlarda sosyetik isimler arasında takı tasarımcılığı pek moda. Bir dönem biliyorsunuz kendi takını, kendin yap trendi vardı. Neredeyse her sokak başında bir boncukçu açılmıştı.

Bu akım yavaş yavaş kayboluyor ama giderken de geride birçok tasarımcı ruhu bırakıyor. Daha doğrusu bu akım, özgün işler çıkartan tasarımcıların gün yüzüne çıkmasına sebep oldu. Sosyetik isim Betina Demişulam bunlardan biri. Babasının şirketinden ayrılıp takı tasarımı yapmaya başlayan Demişulam’ı buna yönlendiren kendi tasarımı kolyelerini herkesin çok beğenmesi ve satın almak istemesi olmuş. Odasında başladığı takı tasarımı şimdi kocaman bir atölyede devam ediyor.

Birçok büyük markaya ve modacıya koleksiyonlar hazırlıyor. Mesela Dilek Hanif’in defilelerinin takılarını o yapıyor. Demişulam’ın adından söz ettiren Hz. Fatma’nın eli olarak tanımlanan figürü takılarında kullanması. Geleneksel bir tasarım olan bu figürü modernize ederek küpelerde, kolye ve bilekliklerde kullandı. Sosyetik tasarımcının takılarının bir farkı da her bir takının özgünlüğünün yanı sıra bir hikayesinin olması. Çünkü her bir takıda şifalı taşlar olarak bilinen yarı değerli taşlar kullanıyor. Sezonun moda renklerinden yola çıkarak tercih ettiği taşların stres, sinir, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi birçok sıkıntıya iyi geldiği söyleniyor. Bu hikayeleri de sosyete tarafından ilgiyle karşılanıyor. Demişulam bu yılki koleksiyonunda ağırlıklı olarak siyah, gri ve kahve tonlarındaki taşları kullanmış. “tete-a-tete” adını verdiği koleksiyonu için İtalya’dan getirdiği Onyx (siyah renkte), Bronzite (kırçıllı kahve ve hardal rengi), smoky quarts (soğuk ve şeffaf kahve tonları), cloudy quarts (gri renkte) taşlarını kullanmış. Markasının adı Fransızca benim rüyam demek olan Mon Reve, bundan mülhem Demişulam, “rüyaların peşinden gitmek cesaret ister.” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu