Pratik Bilgiler

Elektrikli Araçların Bataryası Ne Kadar Gider? Fiyatı, Kaç Kw, Batarya Ömrü

Son zamanlarda hem ülkemizde hem de dünya üzerinde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra kullanıcıların merak ettiği soruların başında gelen elektrikli araçlar ile ilgili tüm merak edilenleri buradan açıklamak istiyoruz. Elektrikli Araçların Bataryası Ne Kadar Gider? Henüz piyasalarda araçların çok yeni olmasına rağmen ortalama ömürlerinin beklenenden daha fazla olduğunu belirtelim.

Elektrikli Araçların Bataryası Ne Kadar Gider?

Elektrikli araç piyasasına şu an için hakim olan Tesla modeli ve yeni piyasaya giren modellerin araştırmaları sonucunda batarya ömrünün şu an için bile oldukça tatmin edici olduğunu belirtelim. Üretici firmaların ortalama olarak 8 Yıllık bir süreç için bataryalarına garanti verdiğini belirtelim. KM bazlı olarak ise bu rakamın ortalama olarak 100 Bin KM ile 150 Bin KM arasında değişkenlik gösterdiğini de belirtmek istiyoruz.

Bu belirtilen rakamların garanti süreleri kapsamı olduğunu ancak bu süreçten sonra da bataryaların tamamının değil de ortalama olarak %70 civarında kapasiteleri ile araç sürücülerine sorunsuz bir hizmet verdiğini belirtelim. Yani bunu daha sade bir dille anlatmak gerekirse, yeni aldığınız cep telefonlarınızın kullanıma bağlı olarak ilk günkü performansı ile sonraki yıllarda performansı aynı olmadığından dolayı bu sürecin araçlar için de geçerli olduğunu belirtelim. Yani 8 yıl sonunda ortalama bataryanızın ful kapasitesinin ortalama olarak %70 civarında olacağı firmalar tarafından şu an için ön görülmektedir.

Pratik Bilgiler

İstanbul’da faaliyet gösteren Tesla Taksilerin ortalama ömrü

Bu konuda daha somut bir örnek vermek gerekirse İstanbul’da faaliyet gösteren elektrikli taksilerin 1 yıl içerisinde ortalama 160 Bin KM yapmalarına rağmen bataryalarının güç performanslarından sadece %8 oranında bir düşüş meydana gelmesi aslında firmaların belirlediği oranların çok altında olduğunu göstermektedir. Kaldı ki dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul’da taksilerin yoğun trafik içerisinde yapmış olduğu bu kadar KM’ye rağmen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu