Eğitim

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleşir?

Ağlayan bebeği sakinleştirme için öncelikle kendiniz sakin olmalısınız. Bebekler çevrelerindeki insanların stresli ya da endişeli olduklarını çok kolay fark edebilir ve ağlama sürelerini uzatabilirler. Bebeklerde ağlama çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Ebeveynlerin görevi ise bu nedenlerin hepsini dikkate alarak bebeğin neden ağladığını bulmaktır. Sorunları ortadan kaldırılan bebek kısa sürede susacak ve eski haline dönecektir.

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

İhtiyaçları Gidermek

Bebekler yemek yeme, temizlenme, uyku gibi bazı temel ihtiyaçlara sahiptir. Bu ihtiyaçları karşılanmadığında ise ağlamaya başlayabilirler. Bebeğiniz ağlamaya başladığında ne kadar süredir aç kaldığını düşünmeli, uykusunun olup olmadığına dikkat etmeli ve altının kuru olup olmadığına bakmalısınız. Bütün ihtiyaçları giderilen bir bebek kısa sürede susacak ve çevreye uyum sağlayacaktır.

Ortamı Değiştirmek

Bebeklerin bazıları kalabalık ortamlardan hoşlanmayabilir bazıları ise çok sakin ya da sıcak ortamları sevmeyebilir. Huzursuzlanmaya başlayan bebeğiniz eğer gündelik olarak alıştığı ortamın tersine bir ortamda bulunuyorsa bulunduğunuz yeri değiştirmeye çalışmalısınız. Bebeklerde ağlama nedenleri arasında bulunan ortam uyumu konusunda bebeğinizi zorlamamaya çalışın. Bazen bebekler ortam değiştirdiğinde kendisini yalnız hissedebilir. Ebeveynlerin bebeğe yakın olması ve ortam içerisinde onunla ilgilenmesi de oldukça önemlidir.

Doktora Görünmek

Bebeklerin ağlamasının en önemli nedenlerinden biri hastalıktır. Bebeğiniz eğer bütün ihtiyaçları karşılandığı halde ağlıyorsa hastalanmış olabilir. Diş ağrısı, baş ağrısı, kabızlık, ateşlenme, kulak ağrısı gibi nedenlere bağlı olarak bebeklerde ağlama görülebilir. Doktora başvurulması ve hastalığın tedavi edilmesi bebeği rahatlatacaktır.

Ninni Söylemek

Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa güven sorunu yaşıyor olabilir ya da ilgi bekliyor olabilir. Bebeğinizle konuşmanız onu rahatlatacağı gibi ninniler söylemeniz de ağlama krizini durduracaktır. Ninni söyleme imkanı olmayan anneler bebeklerini kucaklarına alarak “pışş”’ gibi sesler çıkararak da ağlama krizlerine bir son verebilir.

Kucağa Almak

Bebekler ağladığında genellikle kucağa alınmaması hatta kucağa alıştırılmaması söylenir. Ancak bebekler ilk 1 yıl boyunca anne ile bir bütün olduğunu düşünür. Bebeklerde ağlama krizini geçirme yöntemleri içerisinde en kestirme yol olan kucaklama bebeğin psikolojik olarak rahatlamasını sağlayacaktır. Bebeğiniz ne kadar ağlarsa o kadar kucaklamaktan çekinmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu