Eğitim

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı olarak meyve ve sebzelerin tüketildiği Akdeniz diyeti, lif bakımından bir hayli zengin ürünleri içerir. Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler tarafından rahatlıkla uygulanabilir olurken mineral ve vitamin dengesi de diyet boyunca korunur. Halihazırda diyetisyenler tarafından da çokça önerilen bu diyet türünde haftada dört kilo verilebilmesi söz konusudur. Sizlerde hemen Akdeniz diyeti uygulamasına başlayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Peki, Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Oldukça hızlı şekilde kilo vermek isteyenler için ideal olan bu diyet 2 haftalık süre boyunca uygulanır. Zeytinyağlı ürünlerle beslenme söz konusu olurken aynı zamanda hafif yiyeceklerin bulunması da sağlıklı olduğunu gösterir. Öncelikli olarak diyet sürecince yapılması gerekenler bilinmelidir. Diyete paralel olarak spor egzersizlerin yapılması önerilir. Yapay tatlılar yerine tatlı meyveler tüketilmeli ve mutlaka mevsim durumuna uygun seçimler olmalıdır. Ayrıca diyet boyunca çay, kahve ve kola tüketimi olmamalıdır. Akdeniz diyeti özelinde çoğunlukla yeşil sebzelerle muz, kavun, karpuz tercih edilir. Kırmızı et tüketimi minimum seviyeye indirilirken yerine ise tavuk ya da balık tüketimleri uygun olacaktır.

Eğitim

Haftada bir kez kırmızı et tüketilebilir, üç kez tavuk ya da balık kullanılabilir. Bununla birlikte kızartma yerine haşlama yoluyla yemekler hazırlanır. Yemeklerin yanında ise daha çok oranda salata kullanılır. Salatalarda zeytinyağlı kullanılırken aynı zamanda baklagiller sınıfından tüketimlerde arttırılır. Bulgur pilavı az da olsa kullanılabilir ve kepekli esmer ekmek tüketimi yapılabilir. Günlük 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve günlük 2 litreden fazla su tüketimi de Akdeniz diyeti nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğindedir. Bununla birlikte kişinin şeker hastalığı ve benzeri hastalıklara sahip olması durumunda diyet öncesinde uzman doktora danışması gerekir.

Faydaları Nelerdir?

Başta kilolardan kurtulma özelinde uygulanan Akdeniz diyeti faydaları oldukça fazla sayıdadır. Damar sertliklerinin yok edilmesi ve tıkanma durumlarının aşılmasında ara ara yapılabilir. Vücudun sık zeytinyağı takviyesi alımı sağlandığı için damarlar korunur. Ayrıca mide ve kolon kanserlerine karşı da önleyici görevi vardır. Kızartma ürünlerinin tüketiminin durdurulmasıyla iyileşme sağlanır. Var olan böbrek rahatlamasıyla birlikte direnç gücü de yükseltilir. Yeşil sebzelerin daha fazla alınmasıyla vücut içinde temizleyici yönü de vardır. Yetişkinlerin rahatlıkla uygulayabileceği diyet için hemen hazırlıklara başlayabilirsiniz. Sizlerde bir hafta ya da iki hafta sürecek diyetle yağ haline gelmiş kilolarınızdan zaman içinde kurtulabilirsiniz. 2 haftalık doğru diyet uygulamasıyla 8 kiloya kadar zayıflama mümkündür. Ara verilerek yapılmasıyla yıl içinde onlarca kilodan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu