Genel Kültür

Balık Burcu (20 Şubat – 20 Mart)

 • Elementi: Su
 • Özelliği: Hassasiyet
 • Yönetici Gezegeni: Neptün ve Jüpiter
 • Metali: Alüminyum
 • Uğurlu Günü: Persembe
 • Etkili Sayısı : 7
 • Burca Etkili Taşlar : Ametist, Kantaşı, Kristal Kuvars, Pembe Kuvars
 • Uğurlu Renkleri : Deniz mavisi, yesil, mavi
 • Etkili Çiçekleri : Inci çiçeği, beyaz gül, zambak
 • Etkili Kokuları : Kiraz çiçeği, zambak, limon
 • Etkili Müzik : Hafif müzik
 • En Belirli Özelliği : Merhamet
 • En Büyük İdeali : Rahat etmek
 • En Büyük Hatası : Kendini kötülemek
 • En Büyük Arzusu : Dünyayi dolasmak
 • En Büyük Yeteneği : Güzel sanatlar

Dünyasal ihtirasları hemen hemen hiç yoktur. Zenginlik onları pek az çekecektir. Evlilik veya miras dışında zengin olan çok az Balık vardır. Geleceğe ait yoğun istekleri yoktur. Geçmiş hakkında sezgileriyle edindikleri bilgileri ve bugün için tatlı bir hoşgörüleri vardır. Bu burçta doğanlar için kolay yolu seçmek tuzağa düşmek demektir.

Balık’ın davranışındaki çekicilik ve onun gevsek ve iyi yaratılışı sizi etkiler. O, hayal kurma ve yasamdaki yolunu sezgileriyle bulma özgürlügünü elinden almadiklari sürece, sınırlayıcı yasaklarin çoguna aldirmaz. Hakaretlere, karsilikli yakinmalara ve baska insanlarin öfke yaratan fikirlerine karsi daha da ilgisizdir. Onun da öfkelendigi zamanlar olur. Sonunda bir kez de öfkelenince, zeki ve igneleyici bir dille insani çok kirici sekilde alaya alabilir.

Balık burcundan biriyle karsilastiginizda önce ayaklarina bakin. Dikkat çekecek kadar küçük ve narindirler, ya da aksine Koçaman ve yorgun bir çamasirci kadıninkiler kadar hantal olurlar. Balık’larin elleri de küçük, narin ve çok zarif biçimlidir. Ya da aksine saban sürenlerin elleri gibi Koçaman ve kemiklidir. Cilt ipek gibi yumusak, saçlar ince, çogunlukla dalgali ve açik renktir.

Balık’larin gözleri islak, gözkapaklari dolgun ve bakislari garip isiklarla doludur. Bu gözler sik sik, ama her zaman degil, hafifçe firlak, yuvarlak ve son derece insana hitabedicidir. Bazi Balık’larin gözleri gerçekten güzeldir. Yüzleri elastiki ve hareketlidir, bu yüzlerde genellikle kirisikliklar yerine gamzeler görürsünüz.

Balık’larin pek azi uzun boyludur. Neptün vücutlari bazen acaip sekilde iri yari olursa da, olaganüstü zerafetleri yüzünden, bu pek göze çarpmaz. Yürümek yerine bir çesit akip giden görünüsleri vardir.

Balık’lar dünyayi pembe gözlüklerle görme istegiyle dogmustur. Insanlarin çirkin tarafini gayet iyi bilir, bununla birlikte herkesin güzel, bütün davranislarin sevimli oldugu kendi sulak, tatli dünyasinda yasamayi yeg tutar.

Balık 12. burçtur. Daha önceki bütün burçlarin bir karisimidir. Zevkine ve keyfine düskünlügü de Terazi burcundan gelir. Balık, bütün hava burçlarinin doga sevgisini ve bütün ates burçlarinin alev alev yanan arzularini kendi benliginde toplamistir. Ancak bu kati ve sabit degildir, sürekli degisir. Garip bir gücle kendini asarak dün, bugün, yarini birarada görebilme yeteneğidir.

Balık’lar sonsuza kadar yasayabileceklerini düsünebilirler, sik sik da sanki buna hararetle inaniyormus gibi davranirlar. Onlar genelde kendisine hiç iyi bakmaz. Fazla enerjisinin çogunu basi dertte olan akrabalarina yardim ederek, dostlarinin sikintilarini paylasarak harcar.

Onlarin dertleri ruhsal ve parasal olabilir. Hangisi olursa olsun, bunlar Balık’in zaten pek güçlü olmayan sagligina ciddi sekilde zarar verebilir. Balık’larin enerjilerini kendilerine saklamasi gerekir.

Mizah onlarin gizli silahlarindan biridir. Dökemedikleri gözyaslarini gizlemek için tebessüm ederler. Balık’larin yüreginde hastalara ve zayiflara karsi sonsuz bir acima duygusu ve yardim etme arzusu vardir.

Yardim etmek Balık’larin önde gelen içgüdüsüdür. Huysuz ve ters Balık insanlari da vardir, ama bu görünüs sadece korumak için giyilmis ince kabuktan baska birsey degildir. Balık çok geçmeden ne kadar kolay incinebildigini ögrenir. Gözyaslari dökebilir; sonra bir baska görünmez dügmeye basarak günes açabilir.

Bunlarin ikisi de gerçek degildir. Hepsi Balık’ça bir hiledir ve kendileri bile aradaki farki anlamakta güçlük çekerler. Kendine aciyarak ve kendini severek içe dönmedigi zamanlar gerçek bir azizden farki yoktur.

Bütün komsularinin üzüntü ve dertlerini alacak kadar büyük yürekleri olan bir sürü tipik Balık ev kadıni ve her hafta yüzlerce acikli öyküyü sempatiyle dinleyen bir sürü sabirli Balık burcu barmen vardir.

Balık, sözcüklerle anlatılamayacak kadar derin olan gerçeği bir başına anlamaya çalışarak yaşar hayatını. Onun dostluğunu kazanmak isteyenler, onu sevenler aklinin ve duygularının başkalarına benzemeyen yanlarını kavramak için hayal güçlerini kullanmak zorundadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu