Haberler

Belediyeye İş Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Yapma Dilekçesi

Belediyelerde her dönem kadrolu ya da sözleşmeli çalışmak üzere pek çok kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu nedenle vasıflı ya da vasıfsız işçi olarak belediyeye iş başvurusu yapma dilekçesi ile başvuru yapıp belediyede çalışma olanağına sahip olunabilmektedir.

Ülkemizde belediyeler il belediyeleri, ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri olarak iç tür belediye mevcuttur. Herhangi belediyeye gerekli koşullar sağlandığı durumda çalışma imkânı vermektedir. En çok istihdam sağlayan belediyeler büyükşehir belediyeleridir. Büyükşehir belediyelerinde birçok alt birim mevcuttur.

Belediyeler çalışma şartları olarak devlet daireleri ile aynı koşulları sunmaktadır. Maaşları zamanında ödeme alınmaktadır. Hangi birimde olursa olsun sigortalı işçi çalıştırılmaktadır. Yemek, yol parası ya da servis imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda yapılan mesailer için ek ücret verilmektedir. Bu sebeple belediyelere başvurular oldukça fazladır.

Haberler

Belediyelere Nasıl İş Başvurusu Yapılır?

Belediyelerde vasıflı işçi olarak başvuru yapacak olan kimselerin iki yılı aşmamış olmak koşulu ile ÖSYM nin gerçekleştirdiği KPSS puanları dikkate alınmaktadır. İlgili alanın puan türünde belirlenen alt puanı almış olmak başvuru için gereklidir. Belediyeler işe alım yaparken kendilerine ait sınav yapmazlar. Belediye iş başvuru dilekçesi ile dikkate alınacak olan hususlar ilanı açılan pozisyona uygun koşullarda bir okulu bitirmiş olmak ve KPSS puanının belirtilen puan kadar ya da aşmış olmasıdır.

Bu koşulları sağlayan kişiler belirlenen tarihlerde yüz yüze mülakata çağırarak iş olgunluğu ve bilgisi ölçülür. Boş olan kadrolara sözleşmeli ya da kadrolu olarak işe alım sağlanır. Belediyeler kendi belirledikleri sayıda işçi alma hakkına sahiptir. Ancak seçim ile değişen belediyelerde yeni gelen kurulun düzenleme yaparak işçi değiştirme hakkı bulunmaktadır. Bu sebeple işçi alımlarında sözleşme düzenlenir ve bu süre dolduğunda belediye herhangi bir açıklama yapmaksızın işçi çıkarma hakkına sahiptir. Öte yandan yönetim değişikliğinde de aynı durum söz konusu olup, çalışanın hakkı göz önünde bulundurularak sözleşme bitim süresine kadar çalıştırılabilir. Öte yandan işçinin sözleşme süresi uzatılarak çalışmaya devam etmesi uygun görülebilir. İşçi alınları İŞ-Kur veya belediyenin kendi internet sitesinden ilan ile gerçekleştirilir. İlan için gerekli alanlar doldurularak dilekçe tamamlanmış olur.

Kaynak : http://resmievraklar.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu