Haberler

Hasta Yataklarında Uzun Süre Kullanım İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta yatağı seçerken en önemli kriter, kişiye uygunluğudur. Kişinin fiziksel özellikleri, geçirdiği rahatsızlıklar yatak seçiminde önemli bir etkendir. Yeni ameliyattan çıkmış olan hastalar ile yaşlı ve uzun süre yatacak olan hastalara önerilen yataklar, farklı özelliklerde yer alır. Ameliyat sonrası hastaları için serum aparatları ve lazımlık gibi unsurların yatağa monte edilmesi gerekir.

Hasta yataklarında motorlu olan modeller, rahat kullanım sunan tasarımlardır. Manuel ya da motorlu hasta yatakları, farklı özelliklere sahiptir. Hasta yataklarında uzun süre kullanım bekleniyorsa mutlaka kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, hasta yataklarının bakım ve temizliği de uzun süre kullanım için önem taşıyan konulardır.

Hasta Yatağı Modellerinde Farklılıklar

Hasta yatağı modelleri, hareket kolaylığı sunan motorlu yatak tasarımları ile otomatik olmayan modeller olmak üzere başlıca iki sınıfa ayrılır. Motorlu hasta yataklarını hastalar rahatlıkla hareket ettirmektedir. El kumandası yardımı ile yatağın farklı pozisyonlara gelmesi söz konusudur. Bu sayede hasta yemek yerken, televizyon izlerken rahatlıkla yatağın pozisyonunu çevirir. Hastanın kendi işini kendi yapabilmesi hastaya mutluluk ve kendine güven verecektir.

Hareket kolaylığı sunan bu yatakların her yaş kesimine uygun bir modeli mutlaka bulunur. Hasta yataklarında motorlu olan tasarımlarda iki, üç hatta dört yataklı modeller de tercih edilen yatak tasarımlarıdır. Elektrik kesintilerinin sıklıkla olduğu bölgeler için önerilen, pilli kumanda edilen hasta yataklarıdır.

Kiralık Hasta Yataklarının Tercih Sebepleri

Hasta yatağı fiyatları, model ve kullanım fonksiyonlarına göre değişim gösterir. Hasta yataklarının satın alınan modelleri kadar, kiralık modelleri de tercih edilen tasarımlardır. Hasta yataklarında uygun fiyat tercih edilecekse, önerilen kiralık hasta yataklarıdır.

Her model hasta yatağının kiralık şekilde temin edilmesi mümkündür. Kısa süreli kullanacak olan hastaların yatağı satın almasına gerek yoktur. Yatağın kiralanması, satın alınmasına nazaran çok daha uygun fiyatlıdır. Kiralık hasta yataklarında pozisyon veren özellikler de bulunur. El kumandası ile hareket edebilme özellikleri bu yataklarda da söz konusudur.

Kiralık Hasta Yataklarının Temin Edileceği Firmalar

Kiralık hasta yataklarının kurumsal firmalardan temin edilmesi önerilir. Kurumsal firmalar, hasta yataklarının bakımını ve detaylı temizliğini yaptıktan sonra kiralarlar. Hijyen kurallarına uygun şekilde temizlikleri söz konusudur.

Hasta yataklarının temiz ve bakımlı olmaları, hastanın sağlığı ve rahat kullanımı için önem taşır. Yerinde kurulum hizmeti ve arızalanma halinde tamir hizmeti verilmelidir. Kurumsal firmalar, sattıkları hasta yatağı için sunduğu her hizmeti, kiralık hasta yatakları için de sunarlar. Her bütçeye uygun bir kiralık hasta yatağı mutlaka mevcuttur.

Yaşlı Hastalar İçin Önerilen Yataklar

Yaşlı hastalar için önerilen hata yatakları, havalı özellikte olan yataklardır. Pozisyon veren havalı hasta yatakları, yaşlıların cilt sağlığı için son derece önem taşır. Yaşlı hastaların incelen cilt yapısı en ufak bir tahrişte bile yara alacak özelliktedir. Yatak yaralarının ileri yaştaki insanlarda iyileşmesi son derece zaman alır. Yaşlı hastalar için en büyük sağlık sorunlarının başında, yatak yaraları gelir. Uzun bir tedavi sonunda iyileşmeleri mümkündür. Bu sebeple, cilt sağlığına olumlu katkı sunan yatakların alınması son derece önem taşır. Havalı hasta yatakları başlıca iki türe ayrılır. Baklava ve boru tipli olmak üzere başlıca iki tür hasta yatağı bulunur. İçlerinden geçen hava kanalları sayesinde bu yataklar ferahlık sunan tasarımlardır. Sürekli pozisyon değiştirmeleri de yatan hastada cilt yaralarının açılmasını önleyecektir. Ortopedik sünger kullanımı da yatakların tercih sebeplerinin başında gelir.

Hasta Karyolalarında Farklı Modeller

Hastalara moral sunan en önemli unsurların başında yattığı yataklar gelir. Hasta yataklarının rahat olması kadar, şık karyolalara da sahip olması beklenir. Hasta karyolalarının şık ve farklı tasarımlarda olması, yatan hastaya mutluluk verecektir. Hasta karyolalarında önerilen, hastanın kendi karyolasına benzer olan tasarımları tercih etmesidir.

Bu sayede kişi kendi yatağında yatıyormuş gibi mutlu ve huzurlu olacaktır. Hasta karyolasında ahşap görünümlü modeller de yatan hastaya huzur ve mutluluk verecek olan tasarımlardır. Hastalık gibi zor bir süreçte mutluluk kaynağı olan kişisel eşyalar, hastaların daha kolay iyileşmesine vesile olacaktır. Huzurlu ve rahat bir hastalık süreci, hastalığın çok daha rahat ve kısa sürede geçmesini sağlar. Elektrikli hasta yatağı kiralama hizmetleri de seçenekler arasındadır.

Dayanıklı Hasta Yatakları

Hasta yatağı alırken, dayanıklı tasarımların tercih edilmesi gerekir. Belli ağırlığa mukavemetli olan ve kalite kontrol standartlarından geçmiş olan yatakların tercih edilmesi önerilir. Paslanmaz malzemelerden yapılmış olan hasta yatakları çok daha uzun süre bozulmadan kullanılan yataklardır.

 Hasta yataklarının havanın neminden etkilenmemesi için paslanmayı önleyici uygun malzemelerle kaplanmış olması gerekir. Hasta yataklarında emniyet unsurları da önem taşır. Tekerleklerin sabitlenmesi, ABS fren sistemi sayesinde bulunduğu yerde hareket etmeden kalmasını sağlar. Yatan hastanın düşmemesi için de yan koruyucu emniyet demirlerinin olması önem taşır.

Rahat Kullanılan Yataklar

Hasta yataklarında rahat kullanım için tekerleklerin tam tur dönecek yapıda olması gerekir. Hasta kadar, hastaya bakan refakatçiler de bu zor süreçten etkilenir. Yatağın yerini değiştirmek için fazla güç sarf etmek istemeyenler için üç yüz altmış derece dönen tekerlekler tercih edilir.

Hasta yataklarının sektörde olumlu yorumlar almış profesyonel firmalardan temin edilmesi önerilir. Bu firmalar en ufak bir arızayı yerinde giderecek, yatak seçiminde doğru bilgilendirme yapacak olan işletmelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu