Şifalı Bitkiler

Çuha Çiçeği Nedir? Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Çuha Çiçeği Nedir?

Çuha çiçeği özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak bulunan bir bitki türüdür. Eski zamanlardan beri tedavi edici özelliğiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmiştir. Özellikle kökü eskiden beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde ise çuha çiçeğinin tohumundan yağ asidi üretilir ve bu yağ asidi hiçbir katkı maddesi içermez.

Peki çuha çiçeği nelere iyi gelir, nerelerde kullanmalıyız ?

  • Çuha çiçeğinin en önemli özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğidir. Çuha sistemi bitap düşmüş bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirerek alternatif tıpın önemli elementlerinden biri halini almıştır.
  • Özellikle bayanlar her ay oluşan ağrılarını engelleyici bir özelliği vardır. Bayanların bu sancılı günlerinde sıklıkla kullandığı bir bitkidir. Ayrıca menopozda da kullanılması ve menopozda da kadınları rahatlatıcı etkisi, kadınların bu bitkiyi sıklıkla kullanmalarına sebep olmaktadır.
  • Kireçlenmeyle ortaya çıkan bel, omuz, sırt, eklem yeri ağrılarını azaltıcı etkileri vardır.
  • Zehirli madde kullanımıyla kirlenen vücuttan ( alkol, sigara, uyuşturucu gibi ) zararları toksinleri atmakta kullanılır.
  • Yorgunluk, stres, panik atak tarzı psikolojik rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Çuha çiçeğinin en önemli özelliklerinden biri de çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri olan kalp krizi riskini ortadan kaldırmasıdır.
Şifalı Bitkiler
Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Sitemizdeki diğer Şifalı Bitkileride inceleyebilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağını Nerelerden Temin Etmeliyiz, Nasıl Kullanmalıyız ?

Çuha çiçeği yağı T.C Tarım Bakanlığı’nın izniyle üretilmektedir. Alacağımız çuha çiçeği yağı kapsüllerinin bu izinle üretilip üretilmediğine dikkat etmeliyiz. Bu belgeyle üretilmeyen ürünlerin sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğini, vücudumuzun ters reaksiyonlar verebileceğini unutmamalıyız. En önemlisi de bu kapsülleri kullanmadan önce uzman bir hekime danışmamız.

Zira insan vücudu çok kompleks bir sistemdir, her metabolizma her etkiye aynı cevabı vermez. O yüzden bu kapsülleri kullanmadan önce hekimimize başvurarak gerekli tahlillerin yapılmasını istemeli, vücudumuzun bu kapsüllere nasıl reaksiyon vereceğini tespit ettirmemiz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu