Şifalı Bitkiler

Civan Perçemi Nedir? Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir?

Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir?

Civan perçemi birçok başka adla da anılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri marsamotu, beyaz civan perçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeğidir.

Halk arasında bu kadar çok çeşitli olarak adlandırılan, kimilerine göre mucizevi bu bitkinin elbette ki çok büyük faydaları var. Tabii bu bitkiden maksimum faydayı sağlamak için bitkiyi nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekmekte. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu noktalara değineceğiz.

Türkiye’de 40 çeşit civan perçemi bulunmakta ve bunların tamamına yakını tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Civan Perçemi’nin tedavi edebildiği başlıca hastalıkları yazmak gerekirse :

– Civan perçemi kol ve ayak sinirlerindeki rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Kullanım şekli ise civan perçemi otlarıyla banyo yapmak şeklinde olmaktadır.

– Baş dönmesi ve bulantı gibi çok sıklıkla rastlanılan hastalıkların kullanımında da civan perçemi kullanılmaktadır.

– Göz ile ilgili rahatsızlıklarda, özellikle göz sancılarında civan perçemi kullanmayı doktorlar önermektedir.

– Burun kanaması ve özellikle basınç kaynaklı migren ağrılarında da civan perçemi kullanılması doktorlarca tavsiye edilmektedir.

Şifalı Bitkiler
Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir

Sitemizdeki diğer Şifalı Bitkileride inceleyebilirsiniz.

Civan Perçemi Nedir?

Civan perçemi genellikle kaynatılarak içilir. Tüketim biçimi kaynatılarak içilmesidir. Fakat tedaviye ve kişinin durumuna göre tedavi biçimi değişebilmektedir. Örneğin kol ve ayaklardaki kas rahatsızlıklarında civan perçemi otlarıyla banyo yapmak gerekmektedir. Civan perçemiden maksimum faydayı elde etmek için kaynattığımız civan perçemi çayını olabildiğince sıcak biçimde içmeliyiz. Civan perçeminin bir diğer kullanılış biçimi de merhem hazırlamaktır.

Peki civan perçemi bitkisi her hastalığa iyi mi gelmektedir ?
Bu soruya eski insanlar şüphesiz evet cevabı verecektir. Zira onlara göre civan perçemi tüm hastalıkları iyileştiren şifalı bir ottur. Fakat modern tıp buna olumlu cevap vermemekte. Özellikle hamile bayanların gebelikleri süresince bu bitkiyi kullanmamaları gerekmektedir. Ayrıca civan perçemi bazı alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu