Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler De Kusma Ve İshal

Kedilerin kusmalarına neden olan rahatsızlıkların başında parazitler ve soğuk algınlığı gelir. Bu gibi durumlarda kusma baş gösterir. Kedilerin tüy topağından dolayı kusması da söz konusudur. Kediler topağı kusarken boğulma tehlikesi yaşayabilirler. Tüy temizliğini sık sık yaparak kedinizi böyle bir tehlikeden korumuş olacaksınız. Parazit ve soğuk algınlığına başlı kusmalar da ise acil olarak parazit temizliği yapılmalıdır. Parazit şuruplarını veteriner hekimin önerdiği şekilde verebilirsiniz.

Mama değişiklikleri de kedinizin kusmasını sağlayan faktörler arasındadır. Kedilerin oldukça hassas mide ve bağırsakları vardır. Bu nedenle sindirim sistemlerinin bozulmaması onların daha sağlıklı yaşamalarını sağlayacaktır. Değişik ve alışık olmadıkları mamaları denedikleri zaman ishal ve kusma başlayabilir. Bu nedenle yeni mamaya geçerken, eski mamayla karıştırılarak verilmesi, kedilerin daha kolay alışmalarına yardımcı olacaktır.Öncelikle kedilerin neden kusup ishal olduklarını tespit etmek gerekiyor. Bu olumsuz koşulların üstesinden tek başına gelemeyecek kadar çaresizlerdir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kedilerin bu süreçte son derece halsiz kalmaları kaçınılmazdır. Bu süreler de kedilerin dışarıya çıkmaması, ev ortamında kalıp dinlenmesi faydalı olacaktır. Az yağlıi hafif ve sulu gıdalar verilmelidir. Ayrıca çok küçük ve yaşlı olan kedilerin de mide bağırsak problemleri sorun çıkartabilecektir. Evcil olan kediler de mide şişliği, kasılma gibi rahatsızlık durumları sweet bonanza oyna söz konusu olduğun da vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulması doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kedi temizliğinin püf noktaları başlıklı makalemizde kedi bakımı püf noktaları, kedi bakımının yapılması ve kedi temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu