Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Kusmanın Nedeni Nedir?

Kedilerin oldukça titiz hayvanlardır. Tüylerini sürekli yalayarak temizlemeleri durumunda tüy yutma durumları da meydana gelebilmektedir. Bu sebeple istemsiz bir şekilde midelerinde biriken tüyler onları rahatsız etmektedir. Bu durumda meydana gelen kusmalara akut kusmaları denilmektedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir. 1-2 saatlik mama vermemeniz kedinizi rahatlatacak bir durum olacaktır. Ancak bu tüy kusmalarının yanı sıra hastalıktan dolayı meydana gelen kusmalar da olmaktadır

Kedinizde kusmalar sıklıkla sürmekteyse ve halsizlikler görünmekteyse, bu kusmaların kesinlikle tüyler ile alakalı değildir. Kesinlikle bir hastalık söz konusu olacaktır. Aşıları tam olmayan kedilerde parazitlenme meydana gelebilir ve bu sebepten ötürü mide rahatsızlıkları yaşanabilmektedir. Yediklerini direk kusmaları görülebilir. Böyle durumlarda veteriner yardımı ile bu durumun atlatılması mümkün ve risksiz bir olaydır. Ancak geç müdahaleler kedinizin sağlını riske atabilmektedir.

Bunların yanı sıra görülmekte pek sık görülmeyen farklı kusmalar da vardır. Bunlar midede olan parazitler ve bakteriler sebebiyle yaşanmaktadır. Bazen değişik canlıların da kustuğuna tanıklık olunmuştur. Bu durum da tamamı ile aşı eksikliğinden dolayı gelinen son noktadır. Bu durumda kesinlikle en kısa sürede duruma el atılmalıdır. Aksi takdirde kedinizin hayatı oldukça sıkıntıya girecek ve en istenmeyen durumlarla karşılaşmanız mümkün olacaktır. Böyle durumların yaşanmasını istemiyorsanız kedilerinizin aşılarını düzenli olarak yaptırarak, engel olabilmeniz mümkün olan bir davranış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu