Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Köpek Sahipleri, Kedi Ve Köpek Nasıl Anlaşır

Kedi ve köpek sahibi olanları iki ayrı grup olarak inceleyenler, bir cinsiyet farklılığının da olduğunu ifade etmektedirler. Kedi severlerin kadın olması daha genel bir durumdur. İnsamn evrimi sırasında ortaya çıkan işbölümü dikkate alındığında bu durum şaşırtıcı değildir. Tarih öncesinde kadınlar yiyecek toplama ve çocuk yetiştirme üzerinde yoğunlaşırken, erkekler grubun avcıları olarak uzmanlaşmışlardır.

Bu farklılık, kadınlarda çok daha az bulunan bir erkek “sürü zihniyetinin gelişmesine yol açmıştır. Evcil köpeklerin ataları olan kurtlar da sürü halindeki avcılar haline gelmişlerdir. Bu yüzden, modern köpeğin insan topluluğunun erkek üyeleriyle benzerlikleri, kadın üyeleriyle olan benzerliklerinden çok daha fazladır. Kadın karşıtı biri, kadınların ve kedilerin takım ruhlarının olmadığını söyleyebilir; erkek karşıtı biri ise erkeklerin ve köpeklerin haydut olduklarını söyleyebilir.

Kedilerin kendilerine yeterlilikleri ve bireycilikleriyle köpeklerin arkadaşlıklarına ve dostluklarına ilişkin bu tartışma sürüp gidecektir. Ancak, doğru bir noktayı ortaya koyarken bu iki konumu karikatürize ettiğimi vurgulamak isterim. Aslında, hem kedilerle hem de köpeklerle birlikte olmaktan aynı şekilde keyif alan birçok insan vardır.

Hepimizin veya çok büyük çoğunluğumuzun kişiliğinde hem köpekçil hem de kedicil yönler vardır. Yalnız kalmak ve düşüncelere dalmak istediğimiz anlarımız olur, bazı zamanlarda da kalabalık, gürültülü bir ortamda olmayı isteriz.

Hem kedi hem de köpek, insanların ciddi bir sözleşme yaptıkları hayvanlardır. Onların yabanıl atalarına, belli görevlerin yerine getirilmesi karşılığında yiyecek, içecek ve koruma teklif ederek onlarla yazık olmayan, açığa vurulmamış bir anlaşma yaptık.

Köpekler açısından malların korunması, saldırılara karşı sahiplerinin savunulması, zararlı hayvanların yok edilmesi ve araba ve kızakların çekilmesinde iş hayvanı olmalarının yanı sıra bir dizi avcılık işlerini içeren bu görevler oldukça karmaşıktı. Modem zamanlarda sabırlı, uzun süre ıstıraplara katlanabilen köpeklere, körlere yol göstermek, suçluları yakalamak ve yarışmak gibi çok çeşitli faaliyetler de dahil, daha fazla sayıda iş verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu