Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Çok Parmaklı Kediler

Kedinizin ön patisindeki parmaklan sayın—bunlar beş tane olmalı. Şimdi de arka ayağındakileri sayın—dört parmak sayacaksınız. Ancak bazı kediler, her bir patilerinde beş, altı, hatta yedi parmak taşırlar. Fazla parmaklı olmak genetik bir sapmadır, ama bir sağlık sorunu yaratmaz. Bu tür kediler resmi yanşmalara kabul edilmeseler de, fazla parmaklar tüm kedi ırklarında görülebilir.

Rivayete göre, fazla parmaklı kediler 17. yüzyılda gemiciler tarafından uğurlu sayılıyordu, çünkü bu fazla parmaklar onlan daha usta avcılar yapıyor ve fırtınalı havalarda dengelerinin daha sağlam olmasını sağlıyordu.

Ünlü romancı (ve kedi sever) Ernest Hemingway’in şimdi müzeye çevrilen evini ziyaret edenler, bunu sadece büyük yazarın eserlerine olan hayranlıklarından değil, aynı zamanda burada dolaşan bir sürü çok parmaklı kediyi görmek için de yapıyorlar. Bugün Hemingway Müzesi’nde, yazarın vasiyeti uyarınca koruma altında tutulan 60 kadar çok parmaklı kedi yaşıyor. Çok parmaklı kedilere bu nedenle bazen “Hemingway kedileri” de deniyor.

Catnip dergisinin editörü olarak, her hafta,

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

kedilerinin tuvalet sorunlarından ötürü paniğe kapılmış ya da akılları karışmış okurlardan mektuplar alıyorum. Bu ciddi bir sorundur ve çok fazla sayıda kedi için de tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesidir. Kedilerin evlerinden atılmalarına ve hayvan barınaklarına bırakılmalarına neden olan davranış sorunları içinde en başta geleni, tuvalet sorunlarıdır.

Kedi sahipleri, anlaşılır bir şekilde, yerlerden, halılardan ve hatta yataklarından kedilerinin marifetlerini temizlemekten bıkıyorlar. Ya da eşlerden biri bir ültimatom veriyor: Ya kedinin kum kutusunu kullanmasını sağla ya da kediyi gönder!

Kedilerin tuvaletlerini kendi kum kutularından başka yerlere yapmalarının birçok nedeni vardır. Bunun asıl nedeni bir sağlık sorunu, ev düzeninde stresin yol açtığı değişimler ya da mevcut “tesislerin” yeterince memnun edici olmaması olabilir. Ama nedeni ne olursa olsun, kediniz size bir sorunu olduğunu haber vermektedir. Bu durumda size düşen de biraz dedektiflik yapmaktır.

Bu bölümde, tuvalet sorunlarıyla ilgili sorulan yanıtlayacağım. Umarım ki burada anlatacaklarım, bahar havası gibi tertemiz kokan bir evde, kedinizle birlikte uzun yıllar mutlu ve sorunsuz bir şekilde yaşamanıza yardım eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu