Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedim Neden Beni Isırıyor?

Arkadaşınızda görüp çok sevdiniz, belki de bir televizyon dizisinden aklınıza düştü, ya da çocuğunuz çok istedi de onu kıramadınız ne sebeple olursa olsun bir kedi sahibi oldunuz ve şimdi dertleriyle baş başa kaldınız. Kediler bakımı kolay canlılardır. Kumunu koy, yemeğini, suyunu koy gerisini kendi halleder. O kadar kolay değil maalesef. Aldığınız kedi evinizdeki diğer insanlarla bir bağ kuruyor, “bunu sevdim”. “bu bana vuruyor”, “bundan korkuyorum” gibi içgüdüsel işaretlemeler yapıyor

Bunun sebebi ise kedinin de insanlar gibi memeli bir hayvan olmasından kaynaklanıyor. Yani onun da duyguları ve düşünme kabiliyeti var (bizim kadar olmasa da). Bu sebeple birini sevmediği zaman onu ısırması, zarar vermeye çalışması normal. “Tamam, anladık normal o zaman kendi haline mi bırakalım?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki bırakmayın. O sizi sebepsiz yere ısırırsa, tırmalarsa gidip kafasını okşamayacaksınız. Önce psikolojik yöntemleri deneyin. Mesela ısırmadığı zamanlar ödül maması verebilirsiniz ya da ısırdığı zaman mamasından kısabilirsiniz fakat en iyi anlama yöntemi anlıktır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kedi sizi tırmalar veya ısırırsa rulo haline getirilmiş gazete kâğıdıyla burnunun ucuna hafifçe vurun. Burun kediler ve köpekler için çok hassas bir organdır. En hafif darbede korku, endişe ve stres gibi duyguları uyandırır. Eğitimlerinizde ısırdığı an bu Çevrimsiz Bonus Veren Siteler olayı tetiklerseniz “ısırma=kötü” olarak kodlar ve bir daha yapmayacağından emin olabilirsiniz. Fakat gazete ile vurma işini ona zarar vermeden yapmaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu