Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Ev Kedileri Sokakta Yaşayabilir Mi?

Ev kedileri ev düzenine alışmış ve sokaklara bırakıldığında nasıl davranmaları gerektiğini bilemeyen canlılar olarak tanınırlar. Özellikle ev kedisi olmasından dolayı sokak hayatının düzenine ayak uyduramayacakları ile ilgili açıklamaların yapıldığı ev kedilerinde sokak hayatı demek tehlikelerle dolu olan bir hayat anlamına geliyor. Ev kedileri sokakta yaşayabilirler mi yoksa ölürler mi türünden pek çok sorunun sorulduğu bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları ise şu şekilde…

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Ev Kedileri Sokak Hayatında Neler Yapar?


  1. Ev kedileri sokağa çıktılarında sokak düzenine alışabiliyor. Ancak ev hayatının güveni ifade etmesinden dolayı sürekli bir ev ihtiyacı duyan bu canlılar zaman zaman ev hayatına dönebilmek adına evlere girip çıkabiliyor.
  2. Ev kedileri sokakta yaşayan kedilere göre daha uzun süre yaşayabiliyorlar. Yani ev kedileri dışarı çıktıktan sonra ev hayatındaki gibi rahat ve güvenilir bir ortamda olmamalarından ve diğer sokak kedileri gibi sokaklara alışkın olmadıklarından dolayı daha erken yaşta ölebiliyorlar.
  3. Ev kedileri sokak kedilerinden daha az hareket kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle sokak hayatında kaçmaları, insanlardan ve diğer canlılardan kendilerini korumaları oldukça zor olabilir ve zarar görebilirler.
  4. Her zaman yemeği önüne gelen ev kedileri çöp karıştırmak ve yemek bulmak gibi uğraşları olmadığından dolayı yemek bulmada zorlanarak aç kalabilirler. Zamanla bu duruma alışmış olsalar bile bağışıklık sistemi zayıf düşen ev kedilerinde önemli hastalıklar ortaya çıkabilir ve ölümle sonuçlanan durumlar olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu