Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?, Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Kedinizin temiz, keskin dişlere ve sağlıklı diş etlerine ihtiyacı var. Dil, diş, damak ve diş etlerine zarar vermek kediler için birçok sağlık riskine yol açabilir, ancak bunlar düzenli ev kontrolleri ve fırçalarla önlenebilir.

 • Eğer kedinizin ağzında anormal derecede güçlü bir koku varsa, sindirim problemleri veya diş eti iltihabı gibi diş eti rahatsızlıkları olabilir ve bir veteriner tarafından muayene edilmelidir.
 • Kediniz size bakacak şekilde nazikçe dudaklarını geriye itin ve bir göz atın. Diş etleri sert ve pembe olmalı, beyaz veya kırmızı değil, şişlik belirtileri göstermemelidir. Dişler temiz olmalı ve hiçbiri gevşek veya kırık olmamalıdır.
 • Kedinizin ağzındaki sorunları gösteren aşağıdaki işaretlerden herhangi birini izleyin:
 • Diş etleri boyunca koyu kırmızı çizgi
Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kırmızı ve şişmiş diş etleri Diş etlerinde veya dilinde ülserler Gevşek diş İrin Çiğnerken zorluk çekme Aşırı salya Ağız bölgesinde aşırı pençe izi Dişeti iltihabının herhangi bir belirtisinde, veteriner muayenesi almalısınız. Tedavi edilmeden bırakılırsa, diş eti hastalığı gelişebilir, muhtemelen diş kaybına veya yeme güçlüğüne yol açabilir. Bakteriler ve plak oluşturucu gıdalar, bir kedinin dişlerinde birikmeye neden olabilir. Muhtemelen diş eti iltihabına, diş etlerine ve diş kaybına neden olabilir. Kedinizin dişlerini fırçalamanız için gereken tek şey pamuklu çubuklar ve kediler için formüle edilmiş küçük bir diş fırçası ve diş macunu tüpüdür. Tuz ve su da kullanabilirsiniz. Veterinerinize, güvendiği malzemeleri önermesini isteyin ve insanlar için tasarlanmış olan diş macunu kullanamayacağınızdan emin olun; malzemeler kediniz için sağlıksız olabilir.

Aşağıdaki basit adımları izleyerek kedinizin dişlerini evde fırçalayın:

 1. Öncelikle diş etlerini nazikçe parmaklarınızla masaj yaparak veya onlara pamuklu çubukla dokunarak başlayın.
 2. Birkaç seanstan sonra, kedinizin tatlarına alışması için dudaklarına biraz formüle edilmiş diş macunu koyun.
 3. Özellikle kediler için tasarlanmış bir diş fırçası kullanın. (İnsan diş fırçalarından daha küçük olacak ve daha yumuşak kıllara sahip olacaktır.) Parmağınızın üzerinde kullanabileceğiniz diş fırçaları da mevcuttur ve kedinizin diş etlerine güzel bir masaj yapmanıza izin verir.
 4. Nazik bir fırçalama için diş macunu dişlerine uygulayın.

Çiğneme oyuncakları, kedinizin dişlerini kuvvetlendirirken, kusturma isteğini tatmin edebilir. Bir çiğneme oyuncağında kemirmek de, kedinizin dişlerini temizlemeye, diş etlerine masaj yapmaya ve yumuşak tartarları kazımaya yardımcı olabilir.

Eğer kediniz aşağıda belirtilen belirtilerden muzdaripse, lütfen hemen veterinere başvurun:

 • Dişeti iltihabı: Diş etlerinin iltihaplanması daha çok yaşlı kedilerde görülür. Dişler üzerinde koyu kırmızı bir çizgi olarak başlayabilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, diş etleri ağrılı olabilir ve ülserasyon meydana gelebilir. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.
 • Periodontitis: Diş eti iltihabı diş soketini işgal ederse, diş gevşeyebilir ve bir apse oluşabilir.
 • Stomatitis : Ağız tabakasının iltihaplanması, ağızda yabancı cisim, viral bir hastalık veya diş problemlerinden kaynaklanabilir. Kedi yeme zorluğu çekecek ve ağzın içi kırmızı görünecektir.
 • Kemirgen Ülseri: Üst dudakta yavaşça büyüyen bir yara veya şişlik.
 • Tükürük Kisti: Tükürük bezleri veya ağzına tükürük salgılayan kanallar tıkanırsa, dil altında bir kist oluşabilir.
 • Ağız Ülserleri: Bir kedinin dilindeki ülserler ve diş eti sorunlarına bazen solunum yolu veya böbrek hastalıkları neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu