Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Tuvalet Eğitimi Taktikleri

Kedim Bica’yı çok seviyorum, ama onun kum kutusunu hiç sevmiyorum. Kum kutusunun kokusundan, pisliğinden ve kumu temizlemek zorunda olmaktan nefret ediyorum. Bir banyosu ve bir de küçük tuvaleti olan bir dairede oturuyorum. Kısa bir süre önce işimi eve taşıdım. Her gün elimde kürekle kum temizlemek ya da her hafta kum kutusu yıkamak istemiyorum ve küçücük bir dairede bir kum kutusuyla iç içe yaşamak kesinlikle hoşuma gitmiyor. Bazı kedilerin tuvaleti kullanabildiğini duymuştum. Bica çok akıllı, sevecen bir kedidir ve ona tuvaleti kullanmayı öğretebileceğimi düşünüyorum. Bana ne önerirsiniz?

Kum Kutusu Sorununa Çözümler

Kedilere tuvaleti kulanmayı öğretmek herkesin harcı değildir ve bunu öğrenmek de her kedinin harcı değildir. Yine de başarılabilir.
Bazı kediler tuvaleti kullanmayı daha üç haftalıkken öğrenebilir; ama çoğu kedi birkaç aylık bir eğitime ihtiyaç duyar. Burada anahtar sözcükler, sabır ve kararlılıktır.Eğitimin iJk aşamaları ortalığın kir lenmesine yol açabilir; dolayısıyla ban yonuzu kendiniz, Bica ve misafirleriniz için temiz tutmanız gerekir.

Özgüveni yüksek, bashn kediler tuvalet eğitimi için en iyi adaylardır, çünkü bu kediler genellikle kaka ve idrarlarım kum kutusunda üstünü örtmeden bırahrlar. Bu kişilik yapısındaki kediler daha dışadönük ve öğrenmeye daha açık olurlar. Buna karşılık, ürkek ve çekingen kedilere tuvaleti kullanmayı öğretmek daha zor olabilir. Bu kediler genellikle, kendi kokularını gizlemek için dışkı ve idrarlarını örtmek ister ve ev düzenindeki değişikliklere uyum sağlamakta güçlük çekerler.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Diğer yandan, iyi bir tuvalet eğitmeni olmak için sizin de bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Kedileriyle gerçekten ilgili olan ve hevesi kolay kırılmayan sabırlı insanların başarı şansı çok daha yüksektir. Kum kutusu temizlemekten hoşlanmayan ve kum parasından tasarruf etmek isteyen kişiler, daha iyi motive olabilirler. Siz de bu tanıma uyar gibi görünüyorsunuz.
Kedinin eğitimine ayırılabilecek ikinci bir banyosu olan evler bu taktik için çok daha uygundur. Kendinizin ve misafirlerinizin kullanacağı ikinci banyonun kapısını kapalı tutmalı, ama kedi banyosunun kapısını her zaman açık bırakmalısınız.

İşe başlamadan önce, aşağıdaki malzemeleri hazırlayın: Tuvalete atılabilen kedi kumu, yapışkan bant, kum kutularının tabanına serilen naylon torbalar ya da streç film, bir kum kutusu, eski gazeteler ve bir alüminyum fırın tepsisi (32×28 cm ebatmda ve 78 cm derinliğinde). Bunları hazırladıktan sonra, kedinize tuvaleti kullanmayı öğretmek için aşağıdaki adımları izleyin:

I. KEDİ EĞİTİMİ VAR yazılı bir kâğıdı banyo kapısına, KLOZET KAPAĞINI İNDİRİN yazılı bir kâğıdı da tuvaletin üstüne asın.
2 Kum kutusunu 78 santim yükseklikteki sağlam bir gazete yığınının üstüne yerleştirin ve beşyedi gün boyunca burada bırakın. Kediniz kum kutusunu kullandığında, onu aralıklı olarak yiyecekle ödüllendirin.

3. Gazete yığınını, kapağı indirilmiş durumda olan tuvaletle aynı hizaya gelinceye kadar, her birkaç günde bir 812 santim kadar yükseltin. Kediniz klozet kapağının üstüne çıkmaya başlayabilir. Bunu yaparsa onu övün.
4 Kedinizi tuvaletin üstünde olmaya alıştırmak için, kum kutusunu kapalı durumdaki klozet kapağının üstüne koyup birkaç gün burada bırakın.
5 Alüminyum fırın kabının içine 78 santim kum doldurun. Kum kutusunu kaldırın ve fırın kabını tuvaletin içine oturtup yapışkan bantla klozet kenarlarına tutturun. Klozet kapağının alt kısmını (kapak kısmını değil) fırın kabının üstüne kapatın ve bir hafta boyunca bu durumda tutun.
6. Bir tornavida yardımıyla, alüminyum kabın tabanında
2 santim çapında bir delik açın. Bu aşamada, tuvaletinizin tıkanmasına yol açmamak için kabın içine çok az miktarda kum serpiştirmekle yetinin. Açtığınız deliği her gün biraz genişletin. İki hafta sonra alüminyum kabın tabanını tamamen kesip çıkarın.
7. Kediniz tuvaleti güvenilir bir şekilde kullanmaya başlayınca, alüminyum fırın kabını kaldırın ve yapışkan bantları sökün. Kedinizin tuvaleti kullanabilmesi için klozet lightningruletoyna.com lightning rulet oyna kapağını yukarıda tutmaya dikkat edin. Dikkat: Kediniz tuvaletteyken asla sifonu çekmeyin!
Acele etmeyin ve bazı aksiliklere hazırlıklı olun. Bica bir hata yaparsa, bir önceki adıma dönün ve doğru davranışı pekiştirmek için birkaç gün oradan devam edin.

Bu süreç usandırıcı olabilir, ama öğrenmeye karşı direnci kırmanın tek yolu budur. Aynı zamanda, Bica nın istediği zaman içeri girebilmesi için, her zaman tuvalet kapısını açık ve tuvalet kapağını yukarıda bırakma alışkanlığı edinmelisiniz. Aksi takdirde kazalara ve davranış sorunlarına yol açabilirsiniz.
Bica tuvaleti kullanmakta ustalaştıktan sonra, onun bu marifetiyle misafirlerinize hava atabilirsiniz. Bir daha asla kum kutusu temizlemek zorunda kalmayacak oluşunuz da cabası!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu