Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Yaşadıkları Bölgeyi İşaretleme

Kediler yaşadıkları bölgeye son derece bağlı yaratıklardır; vahşi doğada yaşam alanlarının sınırlarını çiş, kaka, tırmık ya da vücutlarından salgıladıkları çeşitli kokular aracılığıyla belirlerler.

Bir kedi yaşam alanında kokusunu ayırt ettiğinde kendini güvende hisseder. Bu işaretlenmiş alana yaklaşan bir başka kedi, sınırların nerede başladığını bilir; bu görünmez sınırlan geçmek için tehlikeyi göze alması gerekecektir. Kedigiller işaretleme yöntemiyle kendilerini besleyebilecek miktarda av hayvanın ellerinin altında bulunmasını garanti etmiş olurlar. Bölgenin işaretlenmesi onlan rakip avcılarla yüz yüze gelme riskinden ve sonu yaralanma veya ölümle bitebilecek kavgalardan da uzak tutar.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Erkek olsun dişi olsun, kediler çiftleşecekleri eşlerinin ilgisini çekebilmek amacıyla da işaret bırakır. O halde işaretleme, yeterince yiyecek bulabilmenin yanı sıra üremeye de hizmet eder.
Evinize aldığınız bir kedinin içindeki bu güçlü dürtüleri yok saymak ondan çok fazla şey istemek anlamına gelir; ama bu da kedi için evcilleşmenin bedelidir. İnsan, meraklı bir kurdu beslemeye ya da Ren geyiği sürülerinin etrafını çitlerle çevirmeye giriştiğinde hayvanlann doğal içgüdüleriyle ilk kez uzlaşmak durumunda kaldı. Yavru kediniz de bazı içgüdüsel davranışlannı değiştirmenin karşılığında yiyecek, barınak ve dostluk elde ediyor. Bu dürüst bir alışveriş sanıyorum.

ta süreyle hapsederek, özel alanını daraltın. Ardından, kademe kademe, önce tek bir odaya girmesine izin vererek evinizi yeniden tanıtın, özel alanının daraltılması kedilerin işeme gereksinimini azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu