Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde İşaretleme Davranışları

Kedilerde işaretleme davranışı, diğerleriyle kavgaya tutuşmadan iletişim kurmanın bir yolu olarak gelişmiştir. Eğer bu uzun mesafeli haberleşme imkânı olmasaydı, erkek ve bazı dişi kediler arasında kavga hiç eksik olmazdı. En azından yaşadıkları bölgede, türlerin devamlılığı muhtemelen tehlikeye girebilirdi.

Yerleşik erkek kedinin alanına gösterilen saygı, herkese yetecek kadar avı garanti eder. Daha baskın bir yeni erkek kedinin ortaya çıkıp da tüm düzeni bozması ve başkasının malına sahip çıkmasına nadiren rastlanır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Her türlü işaretleme, evde hayvan besleyenler için tabii ki bir hayli can sıkıcıdır. Bu alışkanlık, kısırlaştırma yoluyla tamamen yok edilmese de azaltılabilir.

Kediler arasındaki dostane selamlaşmalar da bazı koku salgılan alışverişine yol açar. Bunu, genellikle baş bölgesindeki koku bezlerini bir birlerininkilere sürterek yaparlar. Bu eylem ve ardından kedilerin anal bölgelerinin koklanmasına karşılıklı izin vermeleri (bu bize her ne kadar garip gelse de), bir kabulleniş ve saygı ifadesidir. Demek ki, kediniz kafasıyla sürtünerek sizi selamladığında, bunu sadece ilişki kurmak için yapmıyor dur. Bu bir tür kabulleniş jestidir; “benimsin” demenin bir başka yolu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu