Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Can Sıkıntısı Nasıl Olur?, Huzursuz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bütün avcılar gibi kediler de uzun dinlenme sürelerine ihtiyaç duymaktadır. Yorulmuş vücutlarını dinlendirirler, ruhları ise heyecan verici avın bütün evrelerini tekrar yaşar. Bu nedenle de saatlerce uyuklarlar. Ama bu durumlardan yola çıkarak kedilerin tombul yaratıklar olduklarını sanmayınız. Aksine bu denli yorulmaları için çok yoğun bir şekilde avlanmaları ya da buna benzer oyunlar oynamaları lazımdır. Oysa devamlı yatıp dışarıya çıkmazlar ve yiyecekleri düzenli bir şekilde verilirse kediler çok büyük can sıkıntıları çekerler. Bedensel ve ruhsal açıdan tembel olurlar. Bu nedenle kedinizi hareketli bir halde tutmamız lazım. Bu da ona daha çok zaman ayırmanız anlamına gelir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Aşk ıstırabı
Burada iki durum vardır. Ev dışına çıkamayan ve hormonların gelişmesiyle de doyuma ulaşamayan kediler. Diğer yandan da doğum makineleri gibi kullanılan kedi yetiştiricilerinin kedileri. îki olay da hayvana uygun ve doğal değildir. Ama bu sorunların giderilmesi ile ilgili olanları üreme kontrolü bölümünde söylemiştik.

Aşın Besleme
Bir avcı doğada hiçbir zaman şişmanlamaz. Avda başarılı olduktan sonra midesini doldurur ve artık hazmetmek için dinlenir. Bu dinlenme süresi doğada günler boyu sürebilir. Midesi guruldamaya başlarsa tekrar ava çıkar. Uzun süren bu devreler sağlıksız değildir. Şişman bir kedi doğada hiçbir avı yakalayamaz.

Ev kedilerinde bu durum farklıdır. Kediler burada yine alıştıkları gibi yerler, ama yiyeceklerin zenginliği ve can sıkıntısı, kedilerin bu alışkanlıklarının körelmesine yol açar ve böylece şişmanlamaya başlarlar. Bu durum estetik açıdan ve sağlık açısından türüne uygun değildir.

Besleme konusunda bir öneri: Yiyecek kabında bırakılan yiyecekler bir saat sonra alınmalıdır. Böylece kedinizin evde bile av formunu korumasını sağlarsınız.

Bir önceki yazımız olan Kedi Değiştokuşu başlıklı makalemizde ARKADAŞ, değiştokuş ve kedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu