Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Neden Ölür?

Kedilerin bizim kadar uzun yaşamıyor olmalarına katlana I mıyorum. En son kedim Ozzie’ye karaciğer hastalığı teşhisi koyuldu. On üç yıl önce onu ilk aldığımda, küçücük, korkusuz bir tüy yumağıydı. Yıllar içinde, nazik ve sevgi dolu bir kediye
dönüştü. Veterinerimle birlikte bir tedavi planı oluşturmaya çalışıyoruz, ama bu hastalığın ne kadar hızlı ilerlediğini biliyorum. Ozzie için endişeleniyorum. Kedimin acı çekmesini istemiyorum. Onu uyutma kararını vermek için doğru zamanın geldiğini nasıl anlayacağım?
Sadık bir kediyle vedalaşma zamanına karar ver I mek, kesinlikle hayattaki en zor kararlardan biridir. Bir kedi ya da ailedeki başka bir ev hayvanı ölümcül bir şekilde hastalanmış ya da ciddi biçimde yaralanmışsa ötenazi en iyi seçim olabilir.

Ozzienin tedavisi konusunda veterinerinizle yakından işbirliği yaptığınız için sizi alkışlıyorum. Sonraki randevularınızdan birinde, ötenazi işleminin ayrıntıları konusunda mutlaka veterinerinizle konuşun. Bunun ne kadar huzurlu ve acısız bir işlem olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Veterinerinize, bunun için evinize gelmesinin mümkün olup olmayacağını sorun. Kedinizi nereye gömeceğinize de karar vermeniz gerekecek. Kendi gereksinimlerinizi de rulet siteleri ihmal etmeyin—işlemin uygulanmasından sonra yalnız kalmayı mı, yoksa bir süre özel bir arkadaşınızın yanında olmayı mı tercih edeceğinize karar verin.

Doğru zamana gelince, bu kesinlikle kişisel bir karardır. Bırakın bu konuda Ozzienin yaşam kalitesi size yol göstersin. Eğer Ozzie nin verdiği işaretleri dikkatli bir şekilde izlerseniz, zamanın geldiğini muhtemelen anlayacaksınız. Kediniz yemek yemeyi ve temizlenmeyi bırakabilir, kum kutusunu kullanamaz hale gelebilir ya da bütün günü uykuda geçirmeye başlayabilir. Ayrıca, ilaçlarla ortadan kaldırılamayan ağrı ya da rahatsızlık işaretlerine karşı gözünüzü açık tutun.

Lütfen şu son düşünceyi aklınızdan çıkarmayın: Ötenazinin tanımı “kolay ölürrTdür. Hayvan dostlarımızın fiziksel acılarını sona erdirmek, gerçekten de onlara verebileceğimiz en son armağandır.

iki köpek ve çok komik bir kediyle birlikte yaşa dığımız çocukluk evimde, tuhaf ve gülünç olaylar hayatımızdan hiç eksik olmazdı. Eğer Crackers ve Peppy düet halinde uluyarak komşularımıza müzik ziyafeti çekmiyorsa, kedimiz Corky, arka bahçedeki gölette yüzme alışkanlığıyla gelip geçenleri hayrete düşürürdü. Üstelik tuhaf sakinleri olan tek ev bizimki değildi. Komşularımızdan birinin, havlamak yerine homurdanarak konuşan şişman bir Boston Teriyeri vardı. Bir başka evde de, her sabah başka bir garajda ortaya çıkmaktan hoşlanan bir kedi yaşıyordu.

Kedi dünyasının gerçekleriyle yüzleşin. Kediler gerçekten de çok tuhaf şeyler yapar, ama davranışlarına bir açıklama getirmezler. Onlar anlaşılmaz ve gizemli olabilir, ama asla can sıkıcı olamazlar. Bu bölümde, kedi gibi düşünme yeteneğinizi geliştirmenize yardım ederek, kedilerin bazı tuhaflıklarını daha iyi anlamanıza sağlayacağım: Yoğurma ihtiyacı, musluk merakı ve kediotunun dayanılmaz cazibesi gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu