Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerin Çiftleşme Dönemi

İlk bakışta, bu, tıpkı çizgi roman kahramanı mağara adamının eşini saçından yakalayıp mağarasından sürükleyerek çıkarması gibi bir maço vahşeti olarak görünür. Ancak, hiçbir şey, gerçekte olup bitenden bu kadar farklı olamaz. Kediler söz konusu olduğunda, cinsel konularda, egemen olan erkek değil, dişidir. Erkek kediler kendi aralarında vahşice kavga edebilirler, ancak bu cinsel açıdan uyarıldıklarında ve sert tabiatlarını bir kenara bırakıp dişi kediyle çiftleşmeye çalıştıkları sırada olur. Erkek kedilere darbeler indiren ve onlara vuran dişi kedidir.

Dişinin ensesinden ısırması vahşice görünebilir, ancak, aslında, erkeğin kendisini dişinin daha fazla saldırısından korumak için yaptığı umutsuzca bir hiledir. Bu özel bir korunma tarzıdır. Kıvrılma ması ve kendisine saldırmaması için, güç kullanarak, dişiyi yere bastırma davranışı değildir. Dişi kedi bunu yaptırmayacak kadar güçlüdür.

Tersine, bu, erkeğin oynadığı bir “davranış oyunu”dur. Erkek ya da dişi, tüm kediler enselerinden tutulmaya karşı özel bir tepki gösterirler ve bu da çocukluk günlerine kadar uzanır. Yavru kediler anneleri tarafından bu şekilde tutulmaya karşı kendiliklerinden bir tepki gösterirler. Anne kedi yavrularını güvenilir olmayan bir yerden güvenli bir yere taşırken bu yola başvurur. Yavru kedilerin, yaşamlarının tehlikede olduğu bu gibi durumlarda çırpınıp durmamaları çok önemlidir. Bundan dolayı, kedilerde enseden tutulmaya karşı bir “donup kalma” davranışı gelişmiştir.

Bu tepki, sessiz ve sakin oturmalarını ve çırpınıp durmalarını gerektirir. Bu, anneye yavruların güvenli yere taşıması gibi zor bir işte yardımcı olur. Kediler büyüyünce bu tepkiyi pek unutmazlar. Bunu bir ev kedisini ense derisinden sıkıca tutarak görebilirsiniz. Kedi hareket etmeyi anında bırakacak ve rahatsız oluncaya kadar elinizde hareketsiz vaziyette kalacaktır. Vücudunun bir başka bölgesinden sıkıca tutarsanız, rahatsızlık aniden olmasa bile çok daha hızlı gelişecektir. Bu “hareketsiz kalma tepkisi” erkek kedilerin potansiyel olarak vahşi dişilere yaptıkları bir hiledir. Dişiler o kadar pençe atma delisidir ki erkek kediler böyle bir şeye fena halde ihtiyaç duyarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu