Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Anaokulu

Yavru köpek sınıflarının varlığı iyi biliniyor, ama yakın zamana kadar yavru kedi sınıfları hiç duyulmamış bir şeydi. Bu sınıflar ilk kez bundan on yıl kadar önce, Kersti Seksel adlı bir hayvan davranışı uzmanı tarafından Avustralya’da açılmıştır.

Kedi anaokulunun iki amacı vardır: Kedileri sosyalleştirmek ve insanların kedi aklını daha iyi anlamalarına yardım etmek. Burada yavru kediler, dokunulmayı, bakımlarının yapılmasına izin vermeyi, incelenmeyi ve güvenle yeni yerler keşfetmeyi öğrenirler. Bazı kediler birlikte oyun oynarken, bazıları da ödül dağıtan insanlarla birlikte takılmayı tercih eder.

Kedinizi bu sınıflara yazdırmak için en uygun zaman, on iki ile on altı hafta arasıdır—bu dönem, genç bir kedinin sosyalleşmeye en açık olduğu yaş dönemidir.

Bununla birlikte, kedi anaokullarıyla ilgili tartışmalar da yok değildir. Bazı kedi uzmanları, bu sosyalleştirme sınıflarının normal bir yavruluk dönemi geçirmiş ve kedilik kurallarını annelerinden ve kardeşlerinden öğrenmiş olanlara değil de, daha çok öksüz kalmış ya da barınakta yaşayan yavru kedilere uygun olduğunu söylüyor.

meye başlıyor. Birkaç saniye geçmeden, siyah pantolonum dizlerime kadar beyaz kedi tüyüyle kaplanmış oluyor. Onu yavaşça iterek yanımdan uzaklaştırmaya çalışıyorum, ama o karşı koyuyor. Toby bunu neden yapıyor ve ona engel olmak için ne yapabilirim?

Bir kedi bacaklarınıza sürtünüyor ya da yanaklarını I elinize sürüyorsa, size iki mesaj gönderiyor demektir. Birincisi bir tür kedi iltifatıdır. Kediniz sizi seviyor ve bu yakınlık gösterisiyle sizi onurlandırıyor. Biliyorum, iltifatlar burada pek işinize yaramayacak. Siyah pantolonunuzu Toby nin tüylerinden kurtarmak için yapışkanlı bant rulolarını ya da koli bantlarını kullanmaktan başka çareniz yok.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

ikinci mesaj tamamen bölge korumayla ilgilidir. Kedilerin dudaklarında, çenelerinde, alınlarında ve kuyruklarında koku bezleri vardır. Bizler bu bezlerden bırakılan yağlı tortunun kokusunu alamayız, ama başka kediler (ve köpekler) kesinlikle alırlar. Toby bacaklarınıza sürtündüğü zaman, “kendi” mülkünden uzak durmaları için diğer hayvanlara bir uyarı işareti gönderiyor.

Onu yavaşça itmekle, kedinizin bu davranışını istemeden pekiştirmiş oluyorsunuz. Siz onu uzaklaştırmaya çalışırken, kediniz hem pantolonunuzun paçalarına kartvizitini bırakmış, hem de ellerinizin temasını vücudunda hissetmiş olmanın keyfini yaşıyor. Çifte zafer!
Toby ye iyi davrandığınız ve onun da sizi sevdiği çok açık. Belki de ona biraz taviz vermenizin zamanı gelmiştir. Her gün birkaç dakikayı, kedinize özel olarak ilgi göstermeye ve onunla tatlı tatlı konuşmaya ayırın. Fazla tüylerini uzaklaştırmak için onu düzenli olarak fırçalayın. Size bir ipucu: Elinizi ıslatın ve kedinizin vücudunu tüyleri doğrultusunda sıvazlayın. Bu yöntem ölü tüyleri fırçadan daha
iyi çıkarır. Böylece hem ölü tüyleri uzaklaştırmış, hem de yeni tüy oluşumunu desteklemiş olursunuz.

Eğer Toby bacaklarınıza sürtünmekte çok ısrar ediyorsa, pantolonlarınızın üstünde onu uzaklaştıracak bir madde kullanmayı düşünebilirsiniz. Sprey biçimindeki bir kedi uzaklaştırıcı ürünü ya da sitronella yağını pantolon paçalarınıza hafifçe püskürtün (kumaşın zarar görmeyeceğinden emin olmak için önce ürün etiketini okuyun). Bu koku burnuna çarptığı anda Toby yanınızdan kaçıp gidecek ve online blackjack siteleri siz de kapıdan temiz giysilerle çıkabileceksiniz. Ancak, Toby den kot pantolonunuza sürtünebileceğini ama siyah pantolonunuza sürtünemeyeceğini anlamasını beklemeyin—ya birkaç kedi tüyüne razı olacak ya da bir dakikadan fazla sürmeyecek bir işlemle bu tüyleri temizleyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu