Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediyi Eve Nasıl Alıştırılır?, Kedi Yerine Nasıl Alışır?

Yavru ya da yetişkin yeni kedinizi barınak ya da eski evinden evinize veya evinizden veteriner hekime götürürken arabada serbest olmamasına dikkat edin. Kedi eğer yavruysa, anne ve kardeşlerinden ilk kez ayrılıyor olabilir. Arabanızın tuhaf ortamından endişelenecek, hatta dehşete kapılacaktır. Yetişkin bir kedi bile mekân değişiminden ötürü sinirlenip bocalar.

Bir başkası arabayı kullanırken siz onu kucağınızda tutabilirsiniz ama bu kediyi sinirlendirebilir, dolayısıyla da elinizden kurtulup sürücüye bir şekilde müdahale ederek bir kazaya sebep olabilir. Onu bir şeyin içinde taşımalısınız.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

En basit çözüm, içine sıcak tutması için havlu konmuş küçük bir koliyle kediyi taşımanızdır. Yavru bir kedi söz konusu ise, normal bir ayakkabı kutusunun iki katı büyüklüğünde bir koli işinizi görür. Kapağının iyice kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Böylece hem kedinin dışarıya fırlama riski ortadan kalkar hem de hayvan kendini güvende hisseder. Daha pahalı bir başka alternatif ise bir seyahat kutusu satın almaktır. Kedinizle sık sık seyahat edecekseniz bu kutu yıllarca dayanacaktır.

Eve doğru giderken, kutuyu veya koliyi arabada güvenli bir yere koymaya dikkat edin. Kucağınızda taşımakta ısrar ederseniz, bir kazada elinizden fırlayıp arabanın ön camına çarpabilir. Ya arka koltuğun önündeki zemine ya da eğer arka koltuğun arkasında açık bir bagajınız varsa oraya koyunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu