Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?, Neyle Beslenir?

Eğer kedi yavrularına bakmaktan sorumluysanız, onları bir süt diyetinden düzenli beslenmeye alıştırmaya hazır olmalısınız. İpuçları için okumaya devam edin.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı
  • Yeni doğmuş yavrular hayatlarının ilk dört haftası boyunca annelerinin sütünden tam bir beslenme alırlar. Annenin sütü ihtiyaçları için gereklidir, bu yüzden başka bir şey ile beslemenize gerek yoktur.
  • Anne kedinin hasta olması, yeterince süt üretememesi durumunda ya da yavrular yetim olarak bulunursa. Bu durumda, ürün ve besleme önerileri için veterinerinize başvurun.
  • İlk haftalarında, bir yavru kedinin vücut ağırlığı iki kat hatta üç katına çıkabilir. Bu muhteşem büyümeyi desteklemek için dengeli, büyük miktarlarda enerji ve besin gereklidir.
  • Yavruların büyük miktarlarda enerjiye ihtiyacı vardır yetişkin bir kedinin yaklaşık iki üç katı kadardır. Ayrıca yavruların, toplam enerjilerinin yaklaşık %30’unu proteinden almaları gerekmektedir. Verdiğiniz yemeklerin özellikle yavrular için formüle edildiğinden emin olun. Evcil hayvanınızın, yaklaşık bir yaşına, olgunluğa erişene kadar yavru formüllü yiyecekler yemesi gerekir.
  • Yavru kedi beş ila altı haftalıkken, hala emziriyor olsalar da sürekli olarak yüksek kaliteli bir kuru yemi kemirmelidirler.  Yavru yavaş yavaş kedi mamalarına alıştırılmalıdır.
  • Çoğu yavru kedi yaklaşık sekiz haftalık olana kadar emecek. Bu zamana kadar, yavru hayvanın toplam besin alımının %80 ila %90’ı yavru kedi mamasından alınmalıdır.
  • Yavrular serbest seçim ile beslenebilirler yani evcil hayvan istediği zaman, zaman yiyecek yiyebilir. Onları kuru kedi maması veya besleyici yoğun yavru formlu konserve yiyecekler ile besleyebilirsiniz ancak, eğer serbest bırakılırsa bozulmayacak olan kuru gıdaları beslerken serbest seçim yöntemi en uygunudur. Evinizde bir köpeğiniz varsa, yavru kedinin yemeğine ulaşamayacağından emin olun (köpekler kedi mamasına bayılır!). Ayrıca, her zaman tatlı suyun bulunduğundan emin olun.
  • İlk başta, meraklı kedi yavruları muhtemelen yemek yemekten ziyade yemekleriyle oynamak isteyecekler, ancak kısa bir süre sonra yiyecekleri oynamaları için değil, sadece yemek yemelerini beklediğinizi fark edecekler!
  • Kedinizi birkaç ikramla besleyebilirsiniz. Bununla birlikte, ikramlar, yavru kedinizin günlük besin alımının %5’inden fazlasını oluşturmamalı ve besinin geri kalanı, yüksek kaliteli yavru kedi mamasından alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu