Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Şartlı Refleks Nedir?

İki tür şartlanma kedilerin davranışını etkileyebilir. Klasik şartlanmada kedi, belirli bir davranışı uygulamayı, belirli bir uyarı aldığında bilinçaltı yoluyla öğrenir. Pavlov’un köpekleri kusursuz örneklerdir; her zaman yemek verilmeden önce çalan çanın sesine salya salgılayarak yanıt vermeye şartlanmışlardır. Köpekler bilinçli bir şekilde salya salgılamaz; bu, bizim bilinçsizce kızgın bir sobaya dokunmamayı çoktan öğrenmiş olmamız gibi, otomatik bir yanıttır. Kedilerde klasik şartlanmanın en güzel örneği, mama kutularının açıldığını duyduklarında mutfağa gelmeleridir.

Ödülceza yönteminde kedi, ardından herhangi bir şekilde (genellikle yemek) ödüllendirileceği belirli bir davranışı tekrarlamayı öğrenir. Ceza gibi hoşuna gitmeyecek bir şekilde sonuçlanan bir davranıştan kaçınmayı da aynı şekilde öğrenir. Bu, kedilere belirli numaralar öğretmekte ve ev bitkilerini yemek ya da mobilyalarda tırnak bilemek gibi istenmeyen davranışların önlenmesinde kullanılan ana tekniktir.

İyi davranışlar cesaretlendirilir, istenmeyen hareketler yapan kedi, hoşuna gitmeyecek ama zararsız yöntemlerle uyarılır. Olumlu cesaretlendirmeye iyi bir örnek, kediyi, tam karşınızda www.bonus-vacanze.org oturtmak için onu bir parça sevdiği yiyecekle ödüllendirmektir. Olumsuz cesaretlendirme ya da vazgeçirmeye iyi bir örnek, saksıdaki bitkilerinizi yemeye yeltendiğinde kediye su tabancasıyla su fışkırtmaktır.

Her ne kadar öğrenme bir kedinin hayati boyunca sürse de kedilerine bazı numaralar öğretmek isteyen ya da onları kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek isteyen sahipleri, bu işe onlar yavruyken başlamalıdır. İleride, eğitimle ilgili daha detaylı bilgi verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu