Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Proteinin Gücü

Kedinizi köpek mamasıyla beslemenin bir sorun yaratıp yaratmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap: Evet, kesinlikle yaratır. Kediler ve köpeklerin beslenme gereksinimleri arasında kesin farklılıklar vardır. Köpek mamaları, kedilerin gereksinim duyduğutaurin gibibazı besin maddelerini içermez. Taurin, kedilerin göz sağlığında, yağların sindiriminde ve kalp kaslarının sağlıklı kalmasında rol oynayan önemli bir aminoasittir. Kediler zorunlu etoburdur, köpekler ise et dışındaki besinleri de yiyebilirler. Bunun anlamı da çok açık olarak şudur: Kedilerin protein ihtiyacı köpeklerinkinden yüksektir. Köpeğinizin mama kabından birkaç parça bir şey yemesinin kedinize bir zararı olmaz, ancak temel besin kaynağının köpek değil, kedi maması olmasına dikkat etmelisiniz.

Kediler Neden Kemirmiyor?

Her sabah evden çıkarken köpeğime preslenmiş deri I den bir çiğneme kemiği veriyorumbütün gün onu kemirip durmak çok hoşuna gidiyor. Kedim Garfield’a da (evet, kendisi sarman ve tombuldur!) küçük boy bir çiğneme kemiği vermeyi denedim. Sadece kokladı ve hiç ilgilenmedi. Kediler neden köpekler gibi kemik çiğnemekten hoşlanmıyorlar?

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kedi ve köpeklerin çene yapıları birbirinden farklı I dır. Buna bağlı olarak, çiğneme ve yeme biçimleri de farklıdır. Kediler sıkı sıkıya etoburdur, oysa köpekler hepçil (her besini yiyen) tanımına daha yakındır ve yiyebildikleri besinler daha çeşitlidir. Kedilerin sivri ve keskin dişleri, fare ve kuş gibi küçük hayvanları yakalamak, tutmak ve parçalamak içirt tasarlanmıştır. Öncelikli olarak dişlerini kullanmak yerine, küçük et parçalarını o pütürlü dilleriyle ezerler. Kedi çenesi yukarı aşağı hareket edebilir; oysa köpek çenesi, kemikleri kırmak ve ileri geri hareketlerle ufalayıp öğütmek için tasarlanmıştır.

Yalayıp temizlemesi için üstüne biraz çedar peyniri sürerseniz, Garfield o çiğneme kemiğine muhtemelen daha çok ilgi gösterecektir. Kediler genel olarak, ağızlarına sokacakları şeyler konusunda çılgın köpek dostlarından daha seçicidir. Zaten bu yüzden de, ilacını bir peynir parçasının içine saklayarak bir kediyi kandırmak, bir köpeği kandırmaktan daha zordur. Çoğu köpek o peynir parçasını hiç düşünmeden yalayıp yutar; oysa kedilerin büyük bölümü

tiksindirici ilaç kokusunu alır ve iki şeyden birini yapar: Hassas bir işlemle peynirli kısmı sıyırıp yemek ya da arkalarına bile bakmadan dönüp gitmek.

Hem köpeklerin hem de kedilerin oral takıntıları vardır. Köpekler çoğu kez, vakit geçirmek ve kendilerini rahatlatmak için kemik çiğnerler. Bu onları yatıştırır. Buna karşılık kediler, stres altına girdiklerinde ya da bir huzursuzluk hissettiklerinde, genellikle kendilerini yalanmaya verirler. Tüylerinde o pütürlü dillerinin temasını hissetmek kedilerin hoşuna gider. Yani, kedilerin itibar ettiği rahatlama etkinliği yalanmaktıro tiksindirici, köpek tükürüğüne batmış kemikleri kemirmek değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu