Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

İnternette tıklanma rekorları kırarak herkesi güldüren, kedilerin salatalıktan korkup bir anda kaçma videolarından sonra böyle bir yazı yazmaya karar verdik. Kedi dostlarımızı daha iyi tanımak için bu olayı sizler için araştırdık ve nedenlerini bulduk. Kediler günümüzde evcil hayvan olarak yaşasalar bile eski çağlarda elbette daha vahşi, daha saldırgan ve avcı türlerdir. Balık, yılan, böcek ne bulduysa yiyerek hayatta kalabilmiş bu kedilerin salatalıktan korkma nedenlerini anlatacağız.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Bunun için pek çok teori sunulmasına rağmen en çok rağbet göreni yılan ve saldırgan teorisidir. Bu teoriye göre kediler eskiden kalma kalıtımsal bir gen sayesinde yılan, çıyan ve buna benzer bir şeyi gördükleri anda kendilerini korumak için çok hızlı bir şekilde sıçramaktadır. Videolarda gördüğümüz o salatalıktan kaçma nedenleri ise budur.

Buna benzer bir özellik insanlarda da bulunmaktadır. Pareidolia olarak adlandırılan bu özelliğin tanımına gelecek olursak, bir yüzü oluşturan nesnelere benzeyen şeyleri bir canlıya benzetmek olarak açıklanabilir. Örneğin iki adet göze benzer yuvarlak ve altında ağza benzer geniş bir şey gördüğümüzde beynimiz onu geçmişten kalma içgüdüleri ile canlı bir varlık bir insan olarak algılıyor ve bazen bizi korkutabiliyor. Buna rağmen onun bir canlı olmadığını anlayabiliyoruz. Tabii ki bizde bu tepki çok fazla olmasa bile kedilerin korkudan zıplamalarına bakarsak kedileri bayağı etkiliyor gibi görünüyor. Kedi dostlarımız ve onlar hakkında daha fazla bilgi için sitemizde zaman geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu