Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Eğitiminde 10 Temel Kural

1.    Bir komut vermeden önce her zaman kedinizin adını söyleyerek dikkatini üstünüze çekin.
2.    Tutarlı olarak aynı sözlü komutları ve el işaretlerini kullanın.
3.    Kedinizin ruh haline dikkat edin. Eğitim seanslarını kendi programınıza göre ayarlamak yerine, kedinizin öğrenmeye açık olduğu zamanları seçin.

4.    Rahatça baş başa kalabileceğiniz sakın ve gürültüsüz bir yer seçin.
5.    Sabırlı, cesaretlendirici ve olumlu davranın.
6.    Ne kadar küçük olursa olsun, her başarıdan sonra kedinize hemen küçük bir ödül verin ve onu coşkulu bir şekilde övün. ’
7.    Gel, yat ve bekle gibi basit komutlarla başlayın.
8.    İstenen davranışı kendi içinde küçük parçalara bölün ve sırasıyla bunların üstünde çalışın.
9.    Kedinize bir kerede yalnızca bir tek şey öğretin. Kediler aynı anda birçok şey öğrenemezler.
10.    Eğitim seanslarını kısa ve basit tutunher birinin süresi beşon dakikayı aşmasın.

Açılın, Sporcu Kediler Geliyor

Son birkaç yıldır Avustralya çoban köpeğimle birlikte çeviklik yarışmalarına katılıyor ve bundan büyük zevk alıyorum. Her ikimiz için de iyi bir egzersiz ve harika bir eğlence oluyor. Kısa bir süre önce, bir kurtarma grubu aracılığıyla çok akıllı bir Siyam kedisini sahiplendim. Kedim Simone iki yaşında. Birbirimize çok çabuk ısındık. Evde bir köpek gibi peşimde dolaşıyor, benimle sohbet ediyor ve öğrenmeyi çok seviyor. Otur deyince oturuyor ve patisini uzatarak el sıkışıyor. Kediler için de çeviklik yarışmaları düzenlendiğini duydum. Bu konuda beni biraz daha aydınlatır mısınız?

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Seyirci önünde atletik yeteneklerini sergilemek, sadece köpeklere ait bir ayrıcalık değildir. Çeviklik yarışmalarının anafikri, bir engel parkurunu belirli bir süre içinde koşarak tamamlamaktan ibarettir. Görece yeni sayılabilecek bu spor dalı, Kuzey Amerika’da, özellikle sosyal kişilikleri olan atletik kediler arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Siyam kedileri, hem zekâları hem de öğrenme konusunda köpekleri andıran bir doğaya sahip olmaları nedeniyle, çeviklik etkinliklerinde genel olarak oldukça başarılıdır.

Kedi çeviklik yarışmaları, bir engel parkurunun belirli bir süre içinde koşulmasına dayanır. Kediler, halı kaplı basamaklar, atlama halkaları, çapraz dizilmiş sırıklar, tüneller ve farklı yükseklikteki engellerden oluşan bir yarışma yapar

kurunu teker teker koşarlar. Bazı yarışmalarda, merdivenler, masalar ve rampalar da kullanılır. İnsanlar, bir oyuncak ya da bir hedef çubuğu yardımıyla kedilerini yarışma parkurunu tamamlamaya motive ederler.

Köpek yarışmalarından da bildiğiniz gibi, doğruluk hızdan daha önemlidir. Yarışmacılar, engelleri daha önce belirlenmiş bir düzene uygun olarak başariyla aştıkları ölçüde puan alırlar. Kediniz engellerden birini pas geçer ya da engelleri doğru sırayla takip etmezse, yarışmayı kazanma şansınız azalır.

Bazı kediler, çeviklik yarışmalarında çok başarılı olabilecekleri halde, evlerinden dışarı çıkmamayı tercih ederler. Eğer Simone bu tanıma uyuyorsa, sandalyeler, masalar, bar tabureleri ve sağlam plastik kutular gibi ev eşyalarını kullanarak, kendi evinizin içinde kediniz için bir çeviklik

parkuru yaratabilirsiniz. Yaratıcı olunörneğin bir hula hopu, kedinizin içinden atlaması için bir atlama halkası yerine kullanabilirsiniz. İster resmi yarışmalara Zeplin oyna katılın, ister sadece evinizde baş başa oyun oynayın, çeviklik etkinlikleri kedinize hem harika bir egzersiz yaptırır hem de biraz gösteriş yapması için ona çok güzel bir şans verir. O zaman hadi, şimdi oyun ve eğlence zamanı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu