Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Stres İşaretleri Nelerdir?, Kedilerde Stres Nedenleri?

Stres altındaki kediler, aşağıdaki işaretlerden bir ya da daha fazlasını verebilirler
Vücudun yer yer tüysüz kalmasına yol açacak derecede aşırı yalanma
Saklanma
Saldırganlaşma
İştahta artış ya da azalma
Eve tuvaletini yapma ya da evin içinde idrar püskürtme
Aşın uyku ya da tepkisizlik gibi depresyon belirtileri

Kediler ve Çocuklar
Yakında evimize bir kedi almayı düşünüyoruz. Yedi ve on I yaşındaki çocuklarımız eve bir hayvan almamız için bizi sıkıştırıp duruyordu. Kedileri olan arkadaşları var ve onlarla oynamak hoşlanna gidiyor. Kedinin bakımına yardım edeceklerine söz veriyorlar. Alacağımız kediyi çocuklarımızla güvenli bir şekilde tanıştırma konusunda bize neler önerirsiniz?

Bir kediyle ya da başka herhangi bir ev hayvanıyla I birlikte büyümek, çocukluk deneyimini zenginleştirir. Benim ilk ev hayvanım, ben sekiz yaşındayken ailemize katılan Corky isimli bir kediydi. Corky, iki köpeğimizle birlikte evimizin arkasındaki gölette yüzmeyi çok severdi. Kırk yıl sonra bile, bu kedi dostumun hatıraları kafamda hâlâ capcanlıdır.

Ailenizin bu yeni üyesine hazırlık olarak, yavru ya da yetişkin bir kedi almanın artı ve eksileri üzerine konuşmak üzere bir aile toplantısı düzenleyin. Yavru kediler çok oyuncudur ve kırıp dökme potansiyelleri de bir o kadar yüksektir. Yaşamlarının ilk yılında, çevrelerini keşfetmeye çalışırken, delidolu ve korkusuz olurlar. Göz açıp kapayıncaya kadar büyürler ve o sevimli, cana yakın yavru kediniz, soğuk ya da mesafeli bir yetişkin kedi olup çıkabilir.

Eğer bir barınağa gidip yetişkin bir kedi alırsanız, onun gerçek kişiliği hakkında daha net bir fikir edinebilirsiniz. Televizyonun ve müzik setinin bangır bangır bağırdığı, çocukların oradan oraya koşuştuğu ve birçok insanın girip çıktığı hareketli evlere tahammül edebilecek bir kedi bulmaya çalışın. Ev içi gürültüsünden korkacak gibi görünen çekingen kedilerden uzak durun.

Bazı kedi ırkları, çocuklarla daha iyi geçinmeleriyle tanınırlar. Habeş kedisi bunlara iyi bir örnektir. Bu kediler çocuklu ve gürültülü ailelerde çok mutlu olur ve sıkı sıkı kucaklanmak için çoğu kez kendi istekleriyle ortaya atlarlar.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Yeni kedinizi eve getirmeden önce, kedinin bakımıyla ilgili bir görev çizelgesi hazırlayın ve buzdolabının kapağına ya da bir ilan tahtasına asın. Bu çizelgedeki görevler kum kutusunu temizlemek, suyu değiştirmek, mama
koymak ve kedinin bakımını yapmak gibi evdeki herkese paylaştırılmalı ve yerine getirildikten sonra çizelgede üstüne çizgi çekilerek işaretlenmelidir.

Kedilerle daha iyi ilişki kurmak için nasıl davranmaları gerektiğini çocuklarınıza öğretin. Örneğin, kediler, insanların hızla üstlerine koşmalarından ve onlara sıkı sıkı sarılmalarından hoşlanmazlar. Yeni bir kedi önceleri biraz güvensiz olabilir. Çocuklarınız ona karşı kibar ve sakin davranarak evinizde kendini daha rahat hissetmesine yardım edebilirler. Onlara, sessizce oturmalarını ve kedinin kendiliğinden yanlarına yaklaşmasını beklemelerini söyleyin. Bunu yaptığı zaman, çocuklarınız ona ellerini uzatarak, kedinin onları koklamasına ve onlara dokunmasına izin versinler.

Bir kediyi uyurken ya da tuvaletini yaparken rahatsız etmemeleri gerektiğini çocuklarınıza hatırlatın. Kediler bu durumda (irkebilir ya da kendilerini köşeye sıkışmış hissedebilir ve ısırarak ya da pençe atarak tepki gösterebilirler. Onlara bir kediyi tutmanın doğru yolunu gösterin: Bir ellerini ya da kollarını kedinin kollarının altına koysunlar ve diğeriyle de arka ayaklarını desteklesinler. Çocuklarınıza, çırpınmaya başlayan ve yere inmek isteyen bir kedinin bu isteğine saygı göstermelerini söyleyin. Kedinin bir oyuncak değil, evlerini paylaştıkları dostları olduğunu öğrenmelerini sağlayın.

Kedilerin büyük kısmı, giydirilmekten ya da bebek arabasında gezdirilmekten hiç hoşlanmaz, ama her zaman istisnalar olabilir. Eğer yeni kediniz bu tür bir ilgiden hoşlanmıyorsa, çocuklarınıza bir kediyle oynamanın başka yolları da olduğunu öğretmeniz gerekir. Onlara, kedilerle oyun oynarken hiçbir zaman kaba kuvvet kullanmamalarını ve onları parmaklarına pençe atmaya ya da ısırmaya teşvik etmemeleri gerektiğini açıklayın. Bunun yerine, olta oyuncak türünden kedi oyuncakları kullansınlar ya da kedinizin yakalaması için ona küçük oyuncak fareler fırlatsınlar.

Son olarak, çocuklarınıza, bir kediyi okşamanın ve tüylerini fırçalamanın doğru yolunu öğretin. Kediler genellikle baştan kuyruğa kadar okşanmayı sever ve başlarına pat pat vurulmasından hoşlanmazlar. Elinizi hafifçe ıslatarak kedinizi tüyleri doğrultusunda okşarsanız, birikmiş ölü tüyleri de uzaklaştırmış olursunuz kedinizi aynı anda hem sevmek hem de bakımını yapmak için bu iyi bir yoldur. Kedinizi okşarken bir yandan da yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşur, ismini tekrarlarsanız bu onları çok mutlu eder. Böylesi bir yaklaşım çocuklarınızla yeni ev arkadaşları arasındaki bağı güçlendirir ve kedinizin kalbinde size yer açar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu