Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olur?

Henüz yeni doğmuş ya da doğumundan birkaç gün geçmiş olan yavru kedilerin beslenmesi için kedi biberonuna ihtiyaç vardır. Şırınga ya da normal biberonlar çoğu zaman yavru kedilerin emebilmesine imkan tanımadığından dolayı yavru kediler için özel olarak satılan bu biberonlara eczanelerden ve ya petshoplardan ulaşılabilir

Yavru Kediler Ne İle Beslenir?

Yavru kedilere besin olarak süt verilmesi daha uygundur. Ancak sütün soğuk olması henüz yeni doğan yavru kedileri olumsuz etkileyeceği gibi hastalanmalarına da neden olabilmektedir. Sütün mümkün olduğunca sıcak olması gerekir. Yavru kediler ilk 6 ila 8 hafta boyunca süt ile beslenmelidir.

Kediler su ve ya süt gibi ürünlerin taze olup olmadığını kolaylıkla anlayan canlılardır. Günde 3-4 kere yapılacak olan bu beslemelerde taze ve temiz süt kullanılmalıdır. Yavru kedilerin iştahı oldukça fazladır. Bu nedenle ilk zamanlar bir biberon dolusu sütü bitirebilirler.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Yavru Kedilerde Mama Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Yavru kedilerde insanlarda olduğu gibi sütten kesilme dönemi geçirirler. Eğer evde bakılan bir yavru kedinin sütten kesilme zamanı yaklaşmışsa 5. haftadan sonra yavru kedilere özel mamalar verilmeye başlanabilir.

Konserve ve ya kuru mamalar nemlendirilmiş bir şekilde yavru kediye sunulmalıdır. Ayrıca mamalar 1-2 saat gibi zaman dilimlerinde kolaylıkla bozulabileceğinden dolayı mamaların düzenli bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Yavru kedilere mama ile birlikte su da verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu