Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Huyları

Diğer canlı türleri gibi kediler de farklı davranışlar gösterirler. İnsanlar için kullanılan kurnaz, akıllı, şımarık, yaramaz, uslu, aptal, sinsi, kıskanç gibi tüm sıfatları onlar için de kullanabiliriz. Evde uysal, sessiz olan bir kedi, sokağa çıktığında azgınlaşabilir. Başka kedilerle kıyasıya kavgaya tutuşabilir. Bunun tersi de olasıdır. İri yapılı, güçlü kuvvetli görünüşe sahip bir kedi, sokağa çıktığında diğer kedilerden korkabilir

İran kedileri diğer cinslerden oldukça büyük oimasına karşın hiç de kavgacı değildir. Oldukça uysal, sakin yaşamdan hoşlanan, günün büyük bölümünü uyuyarak geçirmeyi seven bir tabiatı vardır.

Hiç ummadığınız fiziğe sahip, çelimsiz, sıska bir kedi saldırgan davranışlar gösterebilir. Kedilerin çoğu arkanızı döndüğünüzde masaya bıraktığınız bifteği anında aşırır. Ev kedilerinde bu tür davranışlar, sokakta yaşayan yada hem evde hem de sokağa sık sık çıkan kedilerden daha azdır. Ev kedileri yiyecek bulma kaygıları olmadığından, çalma gereğini duymazlar.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kapınızda bekleyen kedilerin bile davranışları birbirine benzemez. Bazıları, ses çıkarmadan sabırla sizden gelecek yiyeceği bekler. Aç olsalar da yemeğe ağızlarını sürmeden önce size yakınlık gösterirler. Bazıları hemen yemeğe yumulurlar, ayrıca önüne konanları kaptırmamak için insan veya herhangi hayvanı korkutacak derecede öylesine hırıltılar çıkarırlar ki, yanına kimse yaklaşmaya cesaret edemez. Yaklaşan olursa, pençelerini kullanmaktan hiç çekinmezler. Uysal olanlar, konan yiyecekten bir parça alır, güvenli saydığı bir yere gider, bitirdikten sonra yeni bir parça almak için döner. Pek çok kedi varsa, sokağa da yiyecek bırakacaksanız, olduğunca yayarak farklı yerlere koyun.

Bazı kediler, kapıdan kovsanız da bacadan girecek kadar yüzsüzdür. Asla doymazlar, günün her saati yemek isterler. Fırsatını yakaladıkları an eve girerler, mutfağa dalarlar. Kedilerin, köpekler gibi ses ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Ev kedileri Canlı Lightning Rulet Oyna dışarı bırakıldıklarında adlarıyla veya daha önce bildikleri bir uyarı ile çağrıldıklarında sahiplerinin sesini tanırlar, hemen gelirler. Sokak kedileri de kendilerine yiyecek getirenleri tanırlar, onun bir seslenişiyle hemen yanına gelirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu