Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Kızgınlık Durumunda Neler Tavsiye Edilir?

Uzun süredir kedi sahibi olanların yakından bileceği kedi kızgınlıkları, çeşitli dönemlerde boy gösterebilir. Eğer böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorsanız, yazımızı okumanızı öneririz

Kızgınlık dönemi, kedilerin cinsel ihtiyaçları doğduğu dönemler olarak tanımlanabilir. Bu dönemin, kedinizin ırkına göre 4 aylık ila 1 yaş arasında görülebileceğini unutmayın. Ayrıca kızgınlık dönemi yine kedi ırkına bağlı olarak 4-7 gün arasında sürmektedir. Bu dönemlerde kediler, uzun saatler miyavlar, kuyruğu havaya kaldırır ve kafasını sürekli bir yerlere sürtme ihtiyacı duyar.

Kedilerde Kızgınlık Durumlarında Neler Yapılmamalıdır?

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı
  • Bazı kedi sahipleri, bu dönemlerde kedileri, çeşitli araçlar kullanarak, tatmin etmeye çalışmaktadırlar fakat bu durum tamamen yanlış ve sakıncalı bir harekettir.
  • Bu gibi durumlarda hormon iğnesi kullanılması da çeşitli çevrelerce destekleniyor olsa da bu doğru bir hareket olmayacaktır.

Kedilerde Kızgınlık Durumlarında Neler Tavsiye Edilir?

Bu gibi durumlarda aşağıdaki maddeleri uygulayarak, kedinizin bu süreci daha hafif geçirmesini sağlayabilirsiniz:

  • Lavanta yağı ve ya papatya çayını sürerek kedinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Kedi nanesi çayı da bu durumlarda etkili olacaktır. Kedi nanesi çayını kedinizin suyuna katarak içmesini sağlayabilirsiniz.
  • Veda Kot Bayoun gibi ürünler bonus-vacanze.org deneme bonusu de tamamen kedilerin kızgınlık dönemlerine yardımcı olacak şekilde üretilmiş diyetik tamamlayıcı yemlerdir.
  • Sizin yapmanız gereken şey ise bu dönemlerde kedinize daha fazla ilgi göstererek, onunla oyunlar oynamak olacaktır. Bu davranışınız onun dikkatini dağıtarak, bu dönemi daha hafif atlatmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu