Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Kaç Ay Hamile Kalırlar

Hamile kediler, Sevimli bir kedi aldınız, belki de hırçın ve saldırgan bir kedi aldınız fakat önemli değil. Sonuç olarak sizin evinizin bir üyesidir. Belki içgüdülerinin kurbanı olup sokakta tanımadığı başka bir kediden hamile kaldı. Ya da siz arkadaşınızın kedisi ile çiftleştirdiniz. Veya ticari amaçlarla hiç fark etmez. Bugünkü yazımızda kedilerin kaç ay hamile kaldıklarını, hamilelik süreçlerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Çocuğunuz için veya kendiniz için aldığınız kediye bağlandınız ve onun tüm dertlerini kendi derdiniz bildiniz, aşıları için kaç para ödediniz, hasta olunca internette ne kadar araştırmalar yapıp hangi veterinerlere götürdünüz, başında beklediniz. Böyle söyleyince sanki bir çocuktan farkı yok gibi görünüyor öyle değil mi? Zaten bir çocuktan farkı yoktur evcil hayvanların. İster kuş ister köpek ister tavşan olsun o sizin arkadaşınızdır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Bir memeli olan kedilerin ortalama hamilelik süresi 63 gün olarak hesaplanmıştır. Bu süreç 57-67 gün arası da olabilir. Hamileliğin belirtileri 21. Gün’den itibaren gözle görülmeye başlar. Memelerin süt dolması, karnın şişkinleşmeye başlaması. İnsanlardaki gibi kedilerin birçoğu kusma, bulantı hissi yaşayabilirler.

Kedi sahiplerine göre hamilelikte kedilerin daha sevecen, daha şefkatli olduğu da belirtilmiştir. Bunun sebebi kendini güvende hissetme ihtiyacı ve çocuklarının sevgisini diğer varlıklarla paylaşma ihtiyacı olabilir. Kedi hamilelik döneminde en çok beslenmeye ihtiyaç duyar. Eğer yeterli beslenemezse vücudundaki besinler yavrularına gider ve anne kedi tehlikeye girmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu