Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kedi beslenmesi konusunda en önemli ayrıntılardan biri olan kedi maması seçiminde kedinizin seveceği ve sürekli tüketmek isteyeceği mamayı bulmanız oldukça zor olabilir. Bu nedenle kedi maması seçimi için öncelikle kedinizin en çok hangi besinleri tüketmeyi sevdiğini bilmeniz gerekir. Bazı kediler genellikle tavuk ve bunun gibi besinler severken bazı kediler balık ve ya kırmızı et gibi besinleri tercih edebilir. En az insanlar kadar gelişmiş bir damak tadına sahip olan kediler için mama seçimi yaparken şu kriterlere dikkat etmelisiniz…

Kediniz Yavru Mu Yetişkin Mi?

Mama alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu mamayı yiyecek olan kedinin yaş durumu olacaktır. Yetişkin kedi mamalarında ‘’adult’’ ibaresi varken yavru kedilerin mama paketlerinin üzerinde ‘’junior’’ ifadesi bulunur. Kedinizin hangi yaş aralığında olduğunu merak ediyorsanız cinsine göre hangi ayda ergenliğe girmiş olabileceğini araştırmanız ya da veterinerinizden bilgi almanız yeterli olacaktır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kedinizin Kilosunu Dikkate Alın!

Kediniz kilolu bir kedi ise yağ oranı düşük olan mamalar kullanmanız gerekir. Ayrıca kedinizin kilosu fazla yoksa ve hareketi de azsa yine yağ oranı düşük olan mamalar almalısınız. Kilosu az olan kediler içinse yağ oranı ve lif oranı fazla olan mamalar daha besleyici olacaktır.

Kedinizin Tüylerine ve Kısırlığına Dikkat Edin!

Kedinizin tüylerinin uzun olması daha fazla tüy yutmasına neden olur. Bu nedenle de uzun tüylü kedilere özel mamalar kullanmalısınız. Ayrıca kısırlaştırma yapılan kedilerde iştah sorunları ortaya çıkabilir ve eskisinden daha çok yemek tüketebilirler. Bu durumda daha besleyici mamalar almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu