Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Yabancı Düşmanı Kediler

Yeni ve tanımadık olan her şeyden korkarlar. Eve misafir geldiğinde genellikle hızla kaçıp saklanır ve misafirlerin gitmesinden saatler sonrasına kadar da ortaya çıkmazlar. Eğer kendilerini dışarıda bulurlarsa genelde korkudan donakalır ve oldukları yerden pek fazla uzaklaşmazlar. Eğer kaybolan kediniz bu kişilik yapısında ise, yapılacak en iyi şey, evinizin yakınında bir

yere insancıl bir kapan (kedinin içeri girmesiyle kapanacak şekilde hazırlanmış, içinde yiyecek olan bir tel kafes) yerleştirmektir. Kedinizi kafesin içine çekmek için tonbalığı gibi lezzetli bir yiyecek kullanın.

İHTİYATLI KEDİLER, evinize misafir geldiğinde önce ortadan kaybolur, ama sonra bu yeni insanları incelemek için yavaşça geri dönerler. Eğer kediniz bu tanıma uyuyorsa, komşu evlerin içini sıkı bir aramadan geçirin. Bu kediler genellikle, aradan yaklaşık bir gün geçtikten sonra cesaretlerini toplayarak saklandıkları yerden çıkar ve evlerinin yolunu bulmaya çalışırlar. Eğer sizin sesinizi duyarlarsa, saklandıkları yerden size miyavlayabilirler de.

KAYITSIZ KEDİLER, arama kurtarma ekibinin üyeleri de dahil, tanımadıkları insanların yanma yaklaşmazlar. Bu kediler eninde sonunda saklandıkları yerden çıkar ve miyavlayarak kapınızın önünde biter ya da yolculuk yapmaya başlarlar. Bu kediler için en uygun plan, kedinizin kaybolduğu yerin yakınındaki açık alanlarda arama yapmaktır.

SOSYAL VE MERAKLI KEDİLER, evinizin büyükelçileri gibi davranırlar. Konuklarınızı karşılamak ve onlarla selamlaşmak hoşlarına gider. Eğer bu tanıma uyan bir kediniz varsa, kolay kolay korkmadığı için kendini dışarı atmaktan da çekinmeyeceğini bilin. Bu kediler için en iyi yöntem komşulannızla konuşmaktır, çünkü kediniz bir komşunuza cilve yaparak kendini içeri davet ettirmiş olabilir.

Kedinizi ararken koşmamaya çalışın, çünkü hızlı hareketler onu ürkütebilir ve daha gizli yerlere saklanmasına neden olabilir. Komşularınızdan kediniz için etrafa bak

malarını rica etmekle yetinmeyin. Verandalarının altına ve evlerinin başka gizli saklı köşelerine göz atmak için onlardan izin isteyin. Kedinizin sizin sesinize karşılık vermesi daha yüksek bir olasılıktır.

Eğer birbiriyle çok iyi anlaşan iki kediniz varsa, kayıp kedinizi aramaya çıkarken ev arkadaşını da bir taşıma kafesiyle yanınıza almayı düşünebilirsiniz. Bu kedinin kokusunu almak, kedinizi saklandığı yerden çıkarmaya yetebilir.

Evde yaşayan bir kedinin kaybolması halinde, evinizi merkez alarak birkaç sokak öteye kadar uzanan bir dairenin içine, parlak renklerde hazırlanmış kayıp ilanları asın. İlanların dikkat çekici olmasını sağlayın ve kedinizin bir resmini, kendi adınızı ve iletişim bilgilerinizi ekleyin. (Elinizin altında kedinizin bir fotoğrafının bulunması önemlidir.) İsterseniz bir ödül vaat etmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca, civardaki veteriner kliniklerine ve semt barınaklarına uğramayı da unutmayın.

Ve son bir öneri: Mümkünse, bir sürgülü kapıyı 1015 santim kadar aralık bırakın ya da varsa evinizin arka kapısının ya da garaj kapısının arkasına küçük

bir şey dayayarak kapıyı hafif aralık tutun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu