Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedim Bunalımda Mı?, Kedim Bunadı Mı?

On yedi yaşındaki kedim Sammy, gecenin geç saatle I rinde içler acısı bir sesle bağırarak evin içinde dolaşıp du
ruyor. Bazen gündüz saatlerinde odalardan birine giriyor ve orada aklı karışmış gibi öylece duruyor. Eskiden sevdiği insanları görünce onları selamlamak için mutlu bir ses çıkarırdı; ama şimdi yanına yaklaştıkları zaman onları tanımamış gibi davranıyor. Eskiden kucağıma atlamayı çok severdi; ama şimdi benim onu yerden almam gerekiyor. Alzheimer hastalığının insanları çok çaresiz duruma düşürebildiğini biliyorum. Bu hastalık kedilerde de görülebiliyor mu?

Dışarıdan bakıldığında, kedilerimiz çoğu zaman gerçek fiziksel yaşlarını göstermezler. Ama ne yazık ki onlar da bilişsel bozukluklardan etkilenirler. Bazıları, ileri yaşlarında gerçekten de bunarlar.

Ben kendi yaşlı kedimi (sizin saydığınız davranışların çoğuna sahip olan 19 yaşında bir kedi) düzenli olarak veteriner kontrolüne götürüyorum ve farkına BİLİYOR MUYDUNUZ? varılamamış herhangi bir sağlık sorunu böbrek yetmezliği ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar kedilerde aşırı bağırmaya ya da kafa karışıklığına yol açabilir. Duyma yetisini kaybeden bazı kediler de sık sık bağırmaya başlayabilir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Bazı kediler, 12 yaş civarında, bazı tipik bilişsel bozukluk işaretleri vermeye başlarlar. Hayvan davranışı uzmanlarının birçoğu, kedilerde bunamayla ilgili belirti ve işaretleri şu şekilde sıralıyor:

YÖNLENME BOZUKLUĞU. Yönlenme sorunlan yaşayan kediler sık sık amaçsızca oradan oraya dolaşır, boş boş duvarlara bakar, köşelerde “sıkışır” ve kendi evlerinde yollarını şaşırmış gibi görünürler ya da dengelerini kaybedip düşerler.

ETKİLEŞİMDE AZALMA. Zihinsel işlevlerdeki bozulmalar, çoğu kez, kedilerin insanlarla olan etkileşiminin değişmesine yol açar. Eve döndüklerinde sahiplerini karşılamaya ya da Sammy nin durumunda olduğu gibi, onların kucağına atlamaya daha az hevesli olurlar.

UYKU SORUNLARI. Daha önce bütün gece deliksiz uyuyan kediler, geceleri huzursuzca gezinmeye ve bir yandan da bağırmaya başlayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu