Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler ve Bilgisayarlar

Ben evde çalışıyorum ve çalışma odamda kedim Spamln I bana arkadaşlık etmesinden zevk alıyorum. Spam genellikle çalışma masamın köşesindeki bir kedi yatağının içinde uyuyor. Bilgisayar başında çok zaman geçiriyorum ve kedim bazen ısrarla klavyemin üstüne çıkmak ya da bilgisayar ekranıyla arama girip oturmak istiyor. Durmadan onu uzaklaştırmaya çalışmak can sıkıcı oluyor. Ayrıca, yanlış bir tuşa basarak bilgisayardaki verilerin kaybolmasına yol açacak diye korkuyorum. Onu çalışma odamdan dışarı çıkarmak da istemiyorum. Bana bir öneriniz var mı?

Kediler ve bilgisayarlar uyumlu bir ikili değildir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Klavyenin üstüne basan ya da oturan, monitörün tepesine tüneyen ve bilgisayar kasasına sürünen bir kedi, uygulamaların kapanmasına, dosyaların silinmesine, word belgelerine anlamsız yazılar yazılmasına ya da sabit disklerin çökmesine neden olabilir. Bilgisayarda çalışırken kedilerimin yanımda olmalarından ben de hoşlanırım. Kedilerimden biri sık sık bilgisayar ekranıyla arama girip oturmaya çalışırdı. En sonunda bunun bir ilgi çağrısı olduğunun farkına vardım ve kullanmadığım bir ofis sandalyesinin üstüne bir kedi yatağı koyup sandalyeyi yanıma çektim. Kedim artık memnuniyetle kendi sandalyesinde oturuyor ve ben bilgisayarda iş yaparken klavyemin üstünde gezintiye çıkmaya çalışmıyor.

Kedileri klavyelerden uzak tutmak, onları tezgâhların üstünden uzak tutmaktan daha zordur. Spam zaten masanızın üstünde kendine bir yer edinmiş; şimdi sizin göreviniz, çalışma alanınızda işi olmadığını ona öğretmek olacak. Su tabancası kullanmak, pahalı bilgisayar donanımınıza zarar verebileceği için riskli olabilir. Bunun yerine, klavyenizin üstüne çıktığı zaman kedinizi yavaşça kaldırıp yere koyun. Önceleri bunu birçok kez yapmanız gerekebilir, ama kediniz bilgisayarın yanına yaklaşmaması gerektiğini eninde sonunda anlayacaktır.
Onunla farklı bir kedifare oyunu oynayın: Kedinizin dikkatini klavyeden uzaklaştırmak için, oyuncak bir fareyi odanın uzak bir köşesine fırlatın. Ayrıca, bilgisayar başına geçmeden önce 1015 dakika kadar onunla oyun oynarsanız, kediniz siz çalışırken yatıp uyumaya daha eğilimli olacaktır. İşinizin başına oturmadan önce onu doyurmaya da dikkat edin ki, karnı acıktığı için çalışırken sizi rahatsız etmesin. Bazen sadece onu kucağınıza alıp birkaç dakika sevip okşamanız kedinizin ilgi ihtiyacını karşılamaya yetebilir ve kediniz kendine başka bir eğlence aramak üzere yanınızdan uzaklaşabilir.

Eğer siz orada yokken klavyenizle oynayan bir kediniz varsa, kullanmadığınız zaman klavyenizi meraklı patiler den uzak tutabilmek için sürgülü bir klavye rafı kullanabilirsiniz. Ya da, kullanmadığınız zaman klavyenizin üstüne sert plastikten bir klavye koruyucusu örtebilirsiniz.
İsterseniz teknolojiden de yardım alabilirsiniz: “Paw Sense” adlı yazılım programı, bilgisayarları kedi saldırılarına karşı korumaya yarıyor. Bu program, klavyenin üstüne çıkmış bir kedinin ağırlığını algılıyor ve kedinin gelişigüzel hareketlerinin programlarınıza ya da işletim sisteminize komutlar vermesini engelliyor. Bilgisayar ekranında, “Kedi tipi yazı saptandı” diye bir mesaj çıkıyor. Programın koyduğu engeli kaldırmak için, ekrana “İnsan” sözcüğünü yazıyorsunuz. Ayrıca isterseniz, klavyenin üstüne bir kedi patisi bastığında bilgisayarın rahatsız edici bir ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz.

En basit çözüm: Bilgisayarda çalışırken çalışma odanızın kapısını kapalı tutun. Çalışma odanıza kedi girişini yasaklayın. Bu seçenekten yana olmadığınızı biliyorum, ama en azından biriki günlüğüne deneyebilir ve bunun klavye tutkunu kedinizi caydırmaya yetip yetmediğine bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu