Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Bakımında Başarının Sırları

Kedinizin kum kutusunu günü gününe temizleme alışkanlığı edinin. Her iki haftada bir kumu tamamen boşaltın ve kutuyu yumuşak bir bulaşık deterjanı ve ılık suyla yıkayın. Mümkünse, mikropların ölmesi için kum kutusunu güneş ışığında kurutun. Kutunun temizliğinde çamaşır suyu kullanacaksanız, bunun çok seyreltik bir formül olmasına dikkat edin ve kurutmadan önce kum kutusunu iyice durulayın. Çamaşır suyunun keskin kokusu kedinizi kum kutusundan uzaklaştırabilir.

Eğer yedek bir kum kutusu bulundurursanız, biri kururken diğerine temiz kum doldurabilirsiniz. Birden çok kum kutunuz varsa, kedilerinizin tuvaletsiz kalmaması için her iki kutuyu aynı anda yıkamayın.

Hangi Kedi Kumu İyi?

İmdat! Mağazalarda o kadar çok kum çeşidi var ki kafam I karıştı! Kedi kumları kilden, ufalanmış mısırdan, hatta geri kazanılmış kâğıttan yapılabiliyor. Bazıları ıslandığı zaman topakla

nıyor ve bazıları tuvalete atılabiliyor. Bazı kedi kumları kokulu, bazıları kokusuz oluyor. Ve bir kısmı oldukça pahalıya satılıyor. Bunların içinden hangisini tercih etmeliyim?

Haklısınız. Kedi kumu çok ucuz olmadığı gibi, hafif I bir şey de değildir. Evini üç kediyle paylaşan biri olarak, o koca kum çuvallarını yüklenip eve taşımak benim de hem cüzdanımı, hem de kol kaslarımı oldukça zorluyor.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kum kutusunun ticari gelişimi kahveninkine benzer bir seyir izlemiştir. Kahve seçeneklerimizin sade ya da sütlü ve şekerli kahveden ibaret olduğu günleri hatırlıyor musunuz? Ama şimdi basitçe kahve diyerek işin içinden çıkamıyoruz—mocha, latte ve espresso gibi sözcükleri bilmemiz gerekiyor.

Kedi kumlarının mağaza raflarına ulaşması elli yıldan uzun bir süre önce gerçekleşti. Bunun sorumlusu, babasına ait absorban şirketinde çalışan Edward Lowe adında akıllı bir gençti. Bir gün bir arkadaşı ona, kedisinin tuvaleti için kullandığı toprak ve kül karışımının ıslanınca vıcık vıcık olduğundan ve çok kötü koktuğundan yalanmıştı. Lowe de ona, bu kötü kokuyu bastırması için kutunun içine kendi üretimleri olan emici maddeden serpiştirmesini önermişti. Ve işte bu da, kedi kumunun doğuşu olmuştu.

Bugün piyasada kedi kumunun bin bir çeşidi bulunabiliyor. Çoğu marka kendi kumlarının kokuyu yok edici özellikte olduğunu ileri sürüyor, ama bunun ne kadar

doğru olduğu tartışılabilir. Kilden yapılmış kumlar, ıslanınca topaklandığı ve kürekle kolayca alınıp atılabildiği için en çok satılan kum türünü oluşturuyor. Ancak kil tozu, hem insanlarda hem de kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Çevresel duyarlılık sahibi şirketler, çam talaşından ve buğdaydan yapılmış, kokuyu emme yeteneği yüksek olan ve biyolojik olarak geri dönüştürülebilen kedi kumları üretmiştir. Buğdayda bulunan doğal enzimler, kedi idrarından yayılan keskin amonyak kokusunu bastırırlar. Kedi kumları zincirine en son eklenen halkalar, geri dönüştürülmüş kâğıttan, tuvalete atılabilir yeşil çay yapraklarından, silikadan ve silika jelinden yapılmış olanlardır. Bazı kedi kumları, kokuları yok ettiği ileri sürülen, karbonat, parfüm ya da turunçgil yağları gibi maddeler içerirler.

Seçeneklerinizi daraltmayı kolaylaştırmak için, bir kedinin burnunun bir insandan en az 100 kat daha duyarlı olduğunu aklınızda bulundurun. Buna ek olarak, kediler turunçgil ya da parfüm kokularından pek hoşlanmazlar. Sizin burnunuza çok hafif, hoş bir turunçgil kokusu gibi gelen şey, kedinizin duyarlı burnu için dayanılmayacak kadar ağır olabilir ve hatta bir kum kutusu boykotuna yol açabilir. Aynı şey, duvarlara ya da kum kutulanna yapıştırılan koku giderici ürünler için de geçerlidir. Bu fikri unutun— onun yerine, kediniz kakasını yapar yapmaz, bu iş için tasarlanmış bir kürekle hemen kumun üzerindeki kakayı alın ve atın. Bu yöntemin çok işe yaradığını göreceksiniz.
Kedilerin birçoğu kum tanelerinin büyüklüğüne de önem verir. Bir an için kendinizi kedinizin yerine koyun. İnce taneli bir yüzeyde mi yürümek isterdiniz, yoksa koca koca taşlarla dolu, engebeli bir yolda mı? Kediniz, topaklanma özelliğine sahip ince taneli kili tercih eden kedi çoğunluğunun içinde yer alıyor olabilir. Ya da iri taneli çakıl tipi kumlardan daha çok hoşlanarak sizi şaşırtabilir.

Özetle, kedinizin ihtiyaç ve isteklerini ilk sıraya koyun. Küçük boy paketlerde birkaç farklı kum türü satın alarak onun tercihlerini gözlemleyin. Kumları iki ayrı kum kutusuna koyun ve kedinizin hangisini daha çok kullandığına bakın. Eğer kediniz kum kutusunun Tombala Oynatan Bahis Siteleri hemen dışına tuvaletini yapmışsa, bu o kum türünden hoşlanmadığının kesin bir işaretidir. Kediniz size, doğru olanı yapmaya çalıştığını, ama bu kum türüne ayağını bile değdirmek istemediğini anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu