Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerin Yaşam Ortamları Nasıl Olmalıdır?, Kedilerin Yaşam Ortamları

Bir kedinin doğduktan sonra ömrünü sürdüreceği ev, sokak veya vahşi doğa onun yaşam alanıdır. Bir kedi, düşmanlarını tanıdığı, korunma alanlarını belirlediği ve besleneceği yerleri bildiği çevresini asla terk etmek istemez. Yeni bir yere gittiğinde, çevredeki düşmanlarını tanımadığından, nerede korunacağını ve besleneceğini bilmediğinden paniğe kapılır. Huzursuzluğu, ürkekliği başka hayvanların hemen dikkatini çeker, yabancı olması nedeniyle saldırıya uğrar. Bu nedenle mekan değiştirmekten hoşlanmazlar. Eğer kedinizi ilk kez başka bir yerleşim birimine götürdüyseniz, birkaç gün evden çıkarmayın. Onun, yeni çevresine yavaş yavaş adapte olmasına yardımcı olun. Böylece, ev dışına çıktığında, geri döneceği yeri bilsin.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Bir kediyi, bir yerden bir yere taşırken çok dikkatli olun. Otomobil, gemi, tren, uçak gibi vasıtaların içindeyken hayvan yön duygusunu kaybeder. Nerede ve hangi yöne gittiğini anlayamaz. Ayrıca kapalı yerde kalmak kediyi huzursuz eder. Yolun bir yerinde kaçarsa, bilmediği bir çevrede korkuya kapılır, güvenli saydığı bir deliğe saklanır. Onu bulmak çoğu zaman olanaksızdır. Uçak yolculukları, kedileri oldukça tedirgin eder. Mümkünse yanınızda bulundurun. Çoğu hava yolu şirketi, taşıma kabında olmak şartıyla yolcu beraberinde kedi yolculuklarına müsaade etmektedir. Eğer, kargo bölümünde gidecekse; siz, kedinizin yüklendiğinden, pilota bilgi verildiğinden emin olmak için uçuş görevlilerine sorun. Hayvanlar, uçağın birinci kompartımanına yüklenirler. Bu bilgiyi alan pilot, kargo bölümünün ışığını açar, yaşam için gerekli havayı ve ısıyı verir.

Unutulması durumunda hayvan yolculuk sırasında ölür. Bir başka sorun, aktarmalı yolculuklarda yaşanır. Kafesinin içinde bir sonraki uçuş için kargo bölümünde bekleyen kedinin iç paralayan miyavlaması, çevresindeki insanları etkiler. Ona acıyan birisi, yemek vermek, su içirmek ya da biraz hava alması için kafesin kapısını açar. Kedi, o an dışarı fırlar, bir daha asla geri dönmez. Bu olaya neden olan, genellikle kaçan kedinin yerine, çevrede dolanan sokak kedilerinden birini kafese koyar. Kedi sahibi, evine döndüğünde beklemediği bir sürprizle karşılaşabilir.

Kedigiller ailesinin en küçük grubunu oluştururlar. Ataları 38 milyon yıl önce yaşadılar. Evrimleşme sürecini 67 milyon yıl önce tamamladılar. Günümüze kadar öylesine büyük değişiklik göstermediler. Beş bin yıl önce Mısır’da evcilleştirilmiş türlerinin sonradan dünyaya yayıldığı söylenir. Fakat, soğuğa karşı güçlü kürke sahip kedilerin daha soğuk iklimlerin hayvanı olduğu, dünyanın farklı yerlerinde gelişmelerini tamamladıkları da iddia edilmektedir. Ankara kedisinin,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu