Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerin Tırnak Bileme Tahtası

Kediler, yıpranmış tırnak tabakalanndan kurtulmak ve görsel olarak da alanlarını işaretlemek için her gün bir şeyleri tırmalamak ister. Kanepe ya da koltuklarınızı kedinizin tırmalama tutkusunun nesnesi olmaktan kurtarmak istiyorsanız, ona, en azından i metre yüksekliğinde, 10-15 cm çapında, halı ya da ilgisini çekecek başka bir malzemeyle kaplanmış bir tırmalama tahtası temin edin. Bazı kedi sahipleri 15 cm çapında soyulmamış bir kütük kullanır, dik durması için bu kütüğü ahşaptan düz bir kaide üzerine vidalarlar.

Bazılarıysa bu işi tam yapar; yani bütün kedilerin bayıldığı, 12 metre yüksekliğinde, çok kademeli bir “kedi ağacı” imal eder ya da satın alırlar. Kediler saatlerce bununla oynar ve böylelikle can sıkıntısının ya da yıkıcı davranışlarının önüne geçilir.
Tırmalama tahtasını kedinin uyuduğu ya da şekerleme yaptığı yerin yanma koyun. Biz uyandığımızda nasıl gerinirsek, onlar da tırmalama ihtiyacı duyar.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

KEDİ YATAĞI
Birçoğunuz kedinizle birlikte uyumak isteyeceksiniz. Bu hiç de fena bir fikir değil. Ama yatağım paylaşmaktan hoşlanmayanlara önerim, kedinin üzerine kıvrılmayı isteyeceği kadar sıcak ve rahat bir tür kedi yatağına yatırım yapmalarıdır. Kılıfı yıkanabilir ve kedinin gerinebileceği kadar geniş bir minder hazırlayın.

Öte yandan, buna sakın fazla para harcamayın, çünkü kediler titiz oldukları için genellikle bizim tasarımımız olan bir kedi yatağını beğenmeyecek, yatak olarak kendi belirledikleri (bu sizin yatağınız da olabilir) bir yere, mesela rahat bir kanepeye uzanacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu