Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Bengal kedileri

Bengal kedileri birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Oldukça özel bir cinstir ve özel olarak yetiştirilmektedir. Bengal benekli evcil bir kedidir. Leopar kedileri ile türetilmiş soyundan gelen çok özel kedilerdir. Yabani olan soyuyla çok da fazla ilgisi olmayan bengal kedileri son derece dost canlısıdır. Çok asil, güzel ve sevecenlerdir. Bengal kedileri diğer cinslerine göre biraz daha iri olabilirler ve egzotik havası olan bir cinstir. Buna rağmen oldukça güçlü ve dayanıklı olmaları, soyundan gelen mirasla alakalıdır. Göze çarpan ve büyüleyici olan bengal kedileri yetenekli ve sevimli olmasından dolayı çok ilgi görmektedir. Bazen yaramaz bazen uysal olan kediler, evinize neşe getirecektir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Bengal kedileri özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Diğer hayvanlarla da kolay kaynaşabilen bengallar insanlara uyum sağlamayı ve onlarla huzur içinde yaşamayı becerebilen nadir cinsler arasındadır. Postları diğer cinslerine oranla daha yumuşak ve kaygandır. Bu özelliği onları ayrı kılan bir diğer unsurdur. İnsanlarla oyun oynamayı çok seven bengal kedileri, suyla oynamayı da çok severler. Saatlerce suyla oynayıp keyif alabilirler. Bengal kedilerinin bazı hareketlerini köpeklere benzetilmektedir. Eve geldiğiniz zaman sizi çok dostça karşılayacak ve geldiğinizden memnun olduğunu gösterecektir. Bengal kedileri değişik ton ve renklerde görülebilir. Genellikle sakin mizaçlıdır ve eğitmeye bağlı olarak inanılmaz oyuncu bir türdür.

Bengal kedileri çok uzun tüylü olmadığı için çok sıklıkla yıkanması önerilmez. Yılda sadece iki defa yıkanmaları yeterli olacaktır. Fakat her gün taranması tüylerinin bakımı açısından tavsiye edilmektedir. Bengal kedilerinin beslenmesi için, hekimlerin uygun gördüğü gündelik enerji ihtiyacını karşılayacak mamalarla beslenmelidir. Bengal kedileri diğer cinslerine göre daha iri olduğu için obeziteye yatkınlık görülebilir. Bu nedenle beslenmesi de çok önemlidir. Ayrıca eklemlere bağlı ortopedik rahatsızlıkları, diğer kedilere nazaran daha sık görülebilmektedir. Harika bir dost canlısı olan bengal kedilerinin sağlıklı ve uzun yaşaması için öncelikle bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu