Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerin Eğitimi, Tıslama Eğitimi

Kedim Sissy meraklı ve iyi huylu bir kedidir. Kısa bir süre I önce, birkaç yıldır birlikte yaşadığımız apartmandan ayrılarak, sessiz sakin, güzel bir semte taşındım. Kedimin arada bir evden çıkabilmesi için onu dışarıda yürüyüşe çıkarmak istiyorum. Kaybolması riskini göze almak istemediğim için de, ona tasma eğitimi vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Kedim tasmayla yürümeye razı olur mu?
Kedinize dışarıda tasmayla yürümeyi öğretmekteki I başarınız, her şeyden önce sizin tutumunuza bağlıdır. Kediler blöflerimizi görebilirlerbundan emin olabilirsiniz. Eğer tasma eğitimine endişe ya da tedirginlikle yaklaşır veya bu süreçte sabırsızlığa kapılırsanız, bu mesaj kedinize çok açık biçimde ulaşacaktır.

İkincisi, en önemli kedi kuralını unutmayın: Dışarıda tasmayla gezinti yapılacaksa, nereye gidileceğine kediler karar verir. Sissynin, itaat sınıfını birincilikle bitirmiş bir kaniş gibi sizi takip etmesini beklemeyin. Sissy önü çekecek, siz izleyeceksiniz.

Üçüncüsü, bir boyun tasması işinizi görmez. Herhangi bir şeyden korkarak tasmasından kurtulması ve kaybolması riskine karşı, Sissy ye bir göğüs tasması takmaksınız. Küçük boy köpek tasmalarından kullanmayın. Size gerekli olan,

kedinizin ne yaparsa yapsın içinden sıyrılıp çıkamayacağı, özellikle kediler için tasarlanmış bir göğüs tasmasıdır.
Kedinizi göğüs tasmasına alıştırmak için şu adımları izleyin:

1.    Satın aldığınız göğüs tasmasını ve kayışı Sissynin mama kabının ya da tırmalama tahtasının yanma koyun ve birkaç gün orada bırakın. Hiçbir şey söylemeyin. Bırakın kediniz bunları kendisi incelesin.

2.    Sissynin sakin ve huzurlu göründüğü bir anı kollayın ve onu kayış ve tasmayla biraz oynamaya teşvik edin. Tasmayı havada sallayarak kedinizin ilgisini çekmeye çalışın. Kayışı yerde sürükleyerek arkasından koşmasını sağlayın. Burada amacınız, kedinizin kafasında bu eğitim araçlarını oyun ve eğlenceyle ilişkilendirmektir.

3.    Daha sonra evin içinde Sissy ye göğüs tasmasını takın, onu bol bol övün ve ona birkaç ödül verin. Bırakın üstünde tasmayla ortalıkta biraz dolaşsın. Eğer debelenir ya da patileriyle iteleyerek tasmadan kurtulmaya çalışırsa, tasmayı sakince çıkarın ve yeni bir deneme yapmadan önce ikinci adımı tekrarlayın. Ama eğer şikâyetçi görünmezse, tasmayı birkaç dakika üstünde bırakın ve sonra çıkarın.
*1. Şimdi sıra, göğüs tasmasının ucuna kayışı iliştirmeye geldi. Bu adımı da yine evin içinde gerçekleştirin ve Sissynin tepkisine bakın. Bazı kediler göğüs tasması takmaktan hiç hoşlanmazlar ve onların kişisel tercihlerine saygı göstermeniz gerekir.

5.    Kediniz göğüs tasmasıyla evin içinde dolaşmayı kabullendikten sonra, artık dışarı çıkmaya hazırsınız. İlk gezintinizi, evinizin arka bahçesi ya da ön verandası gibi güvenli bir alanla sınırlayın. Unutmayın, amacınız yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemektir.
6 Birkaç gün sonra artık yavaş yavaş kaldırıma doğru yürüyebilir, hatta belki kaldırımın üstünde birkaç adım atabilirsiniz. Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için, etrafın sakin olduğu saatleri seçmeye çalışın.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Amacınız bunu keyifli bir deneyim haline getirmektir. Uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanan çok ender kedilerden birine sahip değilseniz, gezintilerinizi kısa tutun. Eğer hareketli bir sokakta oturuyorsanız, Sissyyi bir kedi pusetine koyun ve kendini daha rahat hissedeceği sessiz sakin bir yere, örneğin bir parka götürün.

Benim kedim Murphy, göğüs tasmasını takıp kayışıyla yürüyüşe çıkmaktan büyük gurur duyuyor. Öyle sanıyorum ki, beni köpeklerin tasmasına uzanırken gördüğü zaman onları biraz kıskanıyor. Ama geri döndüğümde çoğu kez onun tasma ve kayışını ortaya çıkarıyor ve ona “Dışarı çıkalım mı?” diye soruyorum. Murphy koşarak benden önce kapıya gidiyor. Köpeklerim en çok yürüyüşlerin uzunluğuyla ilgileniyorlar; ama Murphy, durup çiçekleri koklayarak, güneşten ısınmış kaldırımtaşlarında yatıp yuvarlanarak ve birkaç ot parçası kemirerek kısa ve aheste bir gezinti yapmayı tercih ediyor. Belki çok uzaklara gitmiyoruz, ama bu kısacık gezintiler Murphyye macera dolu anlar yaşatmaya yetiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu