Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedi Kumu Nasıl Seçilmelidir?

Kedi kumu kedinizin rahatlıkla dışkılamasını sağlayabileceği bir ortam oluşturmakla birlikte dışarı çıkamadığınız durumlarda evin içerisinde de dışkılamasına imkan tanır. Bu nedenle de kedi kumu seçimi yaparken kendinizin bu kumu kullanıp kullanamayacağı konusunda düşünmeniz ve kedinize göre bir kum almanız daha doğru olacaktır. Bazı kedi kumları kokulu bazıları topaklanabilen bazıları ise silikonlu olabilir. Bu seçenekler içerisinde bocalamak yerine kedi kumu seçiminde bazı püf noktalarına dikkat etmek seçiminizi daha kolay yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kedi Kumu Çeşitleri ve Seçime Etkileri

Topaklanan Kumlar: Kedinin dışkılaması halinde idrar ya da dışkının değdiği bütün kısım topaklanarak ele gelir duruma gelir. Bu kumlarda sıvı olarak gelen her madde topaklandığından dolayı kum temizleme zamanlarında sadece topaklanan kısmı almak yeterli olacaktır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Topaklanmayan Kumlar: Kedilerin dışkılarını kumun üzerinde tutan ve idrar yapmaları halinde de idrarı emen kumlardır. Bu kumlarda temizlik yapmak istediğinizde dışkıları elinizle alabilirsiniz. Ancak idrarı temizlemek için mutlaka kumu değiştirmeniz gerekecektir.

Kokulu Kumlar: Kedilerin dışkılarından çıkan kokuyu engellemek adına üretilen bu kumlar marketlerde ve petshoplarda satılmaktadır. Sade kumlar ve kokusuz kumlarda bulunmaktadır.

Parfümlü Kumlar: Kumun içerisinde renkli taneler olarak bulunan parfümler ile kedi dışkısının kokusunu emen bu kumlar aynı zamanda çevreye de parfüm kokusu yayarlar.

Clinic Kumlar: Sıvı emme kapasitesi yüksek ve topaklanabilen kumlardır. Diğer kumlardan daha güçlü bir yapıya sahip olduğundan dolayı dışkı konusunda aşırı titiz olan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu