Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Nasıl Yıkanmalıdır?

Kediler nedense yıkanmaktan ve sudan fazla hoşlanmazlar. Hatta geçen bir tanıdığımın kedisi yerdeki su damlasına değince bile olduğu yerden sıçradı ve o bölgeyi sürekli yalayıp kuruttu. Kedilerin su sevmemesinin pek çok nedeni olabilir. Bunların başında zaten kendilerini temizlemeyi bilmeleridir. Kediler zekaları sayesinde kendilerini temiz tutmayı bilirler.

Sürekli kendi vücutlarını yalayarak temizlerler. Eğer kediniz sadece mama ve sağlıklı gıdalar ile besleniyorsa doğal olarak tertemiz bir vücuda sahip olacaktır. Temiz tüyler ve temiz bir vücut. Hatta köpekler kokmasına rağmen kötü kokan bir kedi ile hiç karşılaşmadım şimdiye kadar.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

 Hamile kedi yıkanır mı ?

Bu sebeple bir kediyi yıkamak anlamsızdır ve bana göre tek nedeni temizlik takıntısı olabilir. Fakat bu durumun istisnaları olabilir. Örneğin uzun bir süredir yıkanmıyorsa ve kendi temizliğine rağmen pis bir görünümü varsa, üstüne kolayca çıkamayacak yağlı veya şekerli bir madde bulaşmışsa kedinizi kendiniz yıkayabilirsiniz.

Küvet veya bir kova içine 6 cm derinliğinde ılık su doldurun. Burada suyun ne çok sıcak ne çok soğuk olması gerekiyor. Ardından kedinizin tırnaklarını kesmenizi öneriyoruz çünkü kaçmaya veya saldırmaya çalışabilir.

Daha sonra bir kedinizi sakin ve yumuşak hareketlerle kovaya veya küvete sokun. Kaçmasın diye tutmanız gerekebilir bu noktada. Ardından biraz kedi şampuanını elinize dökün ve vücudunu ovalamaya başlayın.

Kulaklarına, ağzına gözüne şampuan kaçmamasına dikkat edin. Gerekirse kafasına şampuan sürmeyin. Tüm vücudunu yumuşak hareketlerle ovaladıktan sonra ılık ve sabit sıcaklıktaki su ile durulayın. Kuru bir havluya sarıp rüzgâr almayan sıcak bir yerin yanına koyabilirsiniz. Islak halde gezmesine izin vermeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu