Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Uykusunda Neden Titrer?

Kedimi uyurken seyretmeye bayılıyorum. Uykusunda sık sık kıpırdanıyor, hatta arada bir kapı gıcırtısı gibi incecik sesler çıkarıyor. Bacakları seğiriyor ve bıyıkları hareket ediyor. Kedim rüya mı görüyor?
Kedilerin de rüya gördüklerini biliyoruz, ama rüyalarında ne gördüklerini sadece tahmin edebiliriz.

Kediniz rüyasında, güneşli bir cam kenarında vızıldayan bir sineği mükemmel bir hareketle yakalayışım ya da evinizin koridorunda yaptığı çok başarılı bir sürat koşusunu yeniden yaşıyor olabilir. Ya da size şirinlikler yaparak tabağınızdaki o son balık lokmasını kendi mama kabına göndermeyi nasıl başardığını zevkle hatırlıyor olabilir.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Kedilerin rüya gördüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedi uykusunun da iki türü vardır—REM uykusu (rüyaların görüldüğü dönem) ve REM dışı uyku (derin uyku). Kedinizin REM uykusuna geçtiğini, bacaklarının seğirmesinden, bıyıklarının kıpırdamasından ve gözkapaklarının altında gözlerinin hafifçe hareket etmesinden anlayabilirsiniz.

Uykudaki kedilerin beyin faaliyetlerini incelemek için elektroensefalografi (EEG) yardımıyla yapılan çalışmalar, kedilerin uykuda oldukları sürenin yaklaşık yüzde 30’unu REM uykusunda geçirdiklerini ve REM uykusu sırasında beyin dalgalarının bizimkilere benzer kalıplar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bizler uykuda olduğumuz sürenin yaklaşık yüzde 20’sini REM uykusunda geçiririz. (Gerçi, bebeklerin REM uykusu oranı yüzde 80 e kadar çıkabilir.)

Kediler rüya görmediklerinde derin uyku evresinde olurlar. Bu evrede vücut, kas ve kemiklerin onarımıyla ve hastalıkları uzak tutmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle uğraşır. Uykunun bu evresinde fark edebileceğiniz tek devinim, kedinizin göğüs kafesinin sessizce inip kalkışıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu