Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Göbeğime Dokunma!

Bir yaşındaki kaliko kedim Alexis, çenesinin altını kaşımama ya da başını okşamama sesini çıkarmıyor, ama karnına dokunmamdan kesinlikle hoşlanmıyor. Daha önce de kedi ve köpeklerim oldu ve bazıları kamının okşanması için deli olurdu. Alexis neden karnına dokunmamı istemiyor?

Alexisin ne zamandır yanınızda olduğunu bilmiyorum, ama kalikolar genelde biraz mesafeli ve ihtiyatlı olurlar; özellikle ilk yıllarında. Kalikoların çılgınlığı konusu sadece bir gözlemden ibaret olsa da, bunda bir parça doğruluk payı vardır. Ancak, tüyleri ne renk olursa olsun, göbeği bir kedinin en zayıf yerlerinden biridir ve birçok kedi bu zayıf noktasını göstermekten sakınır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Her kedinin, insanların ona dokunmasına alışması gerekir. Bunun için de güvene ihtiyaç vardır. Şimdilik, kedinizin isteğine saygı gösterin ve karnına dokunmaktan kaçının. Ona dokunmanıza alışması ve ilginizle onu bunaltmayacağınızı öğrenmesi için ona biraz zaman verin. Eğer Alexis yanınızda karnını açarak yatarsa ona iltifat edin, ama bunu yapmanızı istediğinden emin olmadığınız sürece karnına dokunmayın.

Bunun yerine, işaret ve başparmaklarınızla (tırnaklarınızı batırmadan) omurgası boyunca kedinize biraz masaj yaparak ona daha amaçlı bir şekilde dokunun. Onu başının üstünden ve çenesinin altından okşamanız,  okur ya da televizyon seyrederken onu kucağınıza almanız ya da yanı başınıza kabul etmeniz, kedinizin size daha çok güvenmesini sağlar.
Bakarsınız Alexis tamamen değişir ve karnının okşanması da dahil, sizden bol bol ilgi isteyen bir sevgi böceğine dönüşür. Dönüşmese bile, bazı kedilerin kimi bölgelerine dokunulmasından hoşlanmamasına anlayış gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu