Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kediler Ne zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Bu işlemde erkek kediler için en uygun olan zaman 6 aylık olduğu zamanlardır. Bunun sebebi kızgınlık dönemine girmediğinden dolayı hiç stres yaşamamış ve huy değiştirmemiş olmasıdır. Kızgınlığa girmiş kedilerin huylarında negatif yönde değişiklikler gözlenebilmektedir. Daha da hırçın ve sinirli olabilmekteler. Dişi kedilerde ise bu durum 4 veya 5 aylık olduğu zamanlardır. Bu zaman zarfları oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra daha da önemli olan durum ise, dişi kedinizin kızgınlık döneminde kısırlaştırma işlemine başvurmamanız olacaktır. Bu zamanlar veteriner aracılığı ile kontrol edilip en uygun zaman içerisinde kısırlaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu konulara dikkat edildiği takdirde kısırlaştırmanın hiç bir negatif yönü bulunmamaktadır.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı
tiger cat at the doctor

Kısırlaştırılmış kediler ve diğer hayvanlarda olmak üzere hepsi daha sağlıklı olacaklardır. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşam sürmeleri hayatlarını pozitif yönde etkileyerek mutlu olmalarını sağlayacaktır. Kısırlaştırma işlemleri birçok belediye tarafından gerçekleştirilmekte. Ancak bu yöntemin yerine güvendiğiniz veterinerler eşliğinde gerçekleştirmelidir. Daha sağlıklı gerçekleşecek bu işlem ile kediniz evinizin neşesini daha da arttıracak.

Kısırlaştırılmış kediler daha hareketli olacaktır ve daha çok ilgi bekleyecektir. Ancak bu durum ortalığı dağıtma, pisletme gibi algılanmamalıdır. Bunun yanı sıra ortamın düzeni konusunda da oldukça faydalı olacaktır. Kızgınlığa girdiği dönem içerisinde evinizden kaçma ihtimali de neredeyse sıfıra indirgenecektir. Bu sebeple daha güvende olarak hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu