Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Tırnak Kesimi, Kedilerde Tırnak Bakımı

Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Aşın uzun tırnaklar mobilyalannıza zarar verir ve sizi yaralayabilir. Demek ki, nasıl keseceğimizi öğrenmek zorundayız. Bir kedinin tırnaklarını kesme işlemine henüz çok küçükken başlanmalıdır. Belki de en kıymetli uzuvlan olduğundan, ayaklannın tutulması kedi için asla zevkli bir tecrübe değildir.

Kediler ayaklan sayesinde koşar, tırmanır ve kendilerini korurlar; aynı zamanda ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Yetişkin bir kedi sizi asla ayaklanna bulaştırmayacaktır. Daha önce tırnaklannı hiç kesmediğiniz yetişkin kedinizde

bunu uygulamaya kalkmanızı hiç tavsiye etmem. Bu işi yılda 23 kere yapması için uzman bir kişiye başvurun. Böylece kediniz öfke ve gazabını size yöneltmeyecek, dolayısıyla da aranızdaki ilişki zarar görmeyecektir.

Yavru kediler, canlarını acıtmadığınız sürece tırnaklarının kesilmesine izin verir. Bu işlem şöyle yapılır:

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

1. Ayda bir kere, kedinizi okşarken nazikçe ve kısa bir süreliğine pati lerini teker teker elinize alın. Patisini başparmağınızla işaret parmağınız arasına alarak, tırnaklarını ortaya çıkartacak şekilde ovun. Kademeli olarak her tırnağa kısa süreliğine dokunun, ardından içten bir ses tonuyla ona “aferin” deyin ve yemek ya da oyuncakla ödüllendirin.

2. Yavru kediniz ayak ve tırnaklarının ovulup ellenmesine alıştığında, çıtçıt makası her bir tırnağa hafifçe 12 kere değdirin. Hassas tırnaklarına metal tırnak makasının değmesine alıştırın; ardından “aferin” deyip hemen ödüllendirin. Bunu 2 hafta kadar sürdürün.

3. Yavru kediniz tırnaklarına çıtçıtın değmesine alıştığında, sadece bir tırnağını dikkat çekmeden kesiverin. Önemli uyan; Tırnağı 2 mm’ den fazla kesmeyin! Bu aşamada sadece yavru kedinizi alıştınyor, bir yandan da tırnağı kesmek için ne kadar basınç gerektiğini öğreniyorsunuz.

Tüm tırnaklan kesmeden önce yeteneğinizi geliştirmek ve kendinize güvenmek zorundasınız. Sadece tımaklann ucundaki aşın uzamış kısmın kesilmesi gereklidir. Bunun devamındaki hassas eti keserseniz, kanamasına sebep olursunuz. Aynı zamanda yavru kedinizin canını acıttığınızdan, size duyduğu güvenin de büyük kısmını kaybedersiniz. Uzun süre patisine dokunmanızı kesinlikle istemez. Olay böyle cereyan ederse işi ağırdan alm ve güvenini yeniden kazanmaya çalışın.

4. Unutmayın, tımaklann sadece ucunu kesecekseniz dördü de tamamlanana kadar her gün tek bir patidekileri kesin. Tımaklann hepsini birden aynı anda kesmek uzun zaman alır; yavru kediniz rahat durmaz ve sinirlenir. Bu işin hilesi, ufaklık ne olup bittiğini anlayamadan tırnaklan güvenli ve hızlı bir şekilde kesmektedir. Her seanstan sonra

haylaza “aferin” deyin ve onu ödüllendirin. Elinizde pudra ya da un bulundurursanız, yanlışlıkla canlı dokuyu kesmeniz durumunda, hafifçe una veya pudraya buladığınızda kanamayı durdurabilirsiniz.
Eğer bu süreç sizi geriyorsa tırnak kesmeye hiç kalkışmayın; heyecanlı bir el hata yapmaya daha yatkındır. Kedinizin size olan güvenini yitirmemesi için, bu işi bir veteriner hekime bırakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu